Rozrywka odczuje skutki recesji

Radosław Górecki
25-09-2001, 00:00

Rozrywka odczuje skutki recesji

W całej Polsce planowana jest budowa większych bądź mniejszych obiektów han- dlowych. W wielu z nich jednym z elementów przyciągających konsumentów mają być kina i kręgielnie. Pytanie tylko, czy część rozrywkowa przyciągnie klientów, i — co może istotniejsze — czy centra handlowe skuszą inwestorów stawiających na kina i kręgle.

Niektórzy deweloperzy mają problemy z pozyskaniem operatorów kin czy kręgielni do budowanych centrów. Analitycy mówią o recesji. Są jednak bardzo ostrożni i niechętnie wskazują na konkretne przykłady. Dzieje się tak, ponieważ prawdopodobnie nie chcą osłabiać i tak już niewesołej pozycji deweloperów.

Druga strona medalu

Z drugiej jednak strony, patrząc na plany inwestorów, oraz na dużą liczbę obiektów handlowych, które już są w trakcie realizacji, trudno jednoznacznie mówić o recesji. Powstaje jednak pytanie, czy wszystkie obiekty przyciągną do siebie najemców. Analitycy są zdania, że największe szanse na sukces mają obiekty dobrze zaprojektowane, o wysokim standardzie. Oczywiście nieunikniony wydaje się dalszy spadek czynszów. Operatorzy multipleksów płacą obecnie za metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni 12-16 USD miesięcznie. Analitycy twierdzą, że okres dekoniunktury na tym rynku może potrwać od 1 do 1,5 roku, a szanse na przetrwanie będą miały najsilniejsze firmy.

Analitycy uspokajają

Każdy kryzys kiedyś minie, tak twierdzą analitycy, a zapotrzebowanie na rozrywkę będzie rosło. Na poparcie tej tezy analitycy z Healey & Baker wskazują na takie państwa, jak Włochy, Grecja, Hiszpania i Portugalia, gdzie mimo iż rynek powierzchni rozrywkowych wydaje się nasycony, wciąż istnieje zapotrzebowanie na tego typu obiekty. Poza tym inwestorzy wciąż poszukują nowych regionów ekspansji i tu właśnie pojawia się szansa dla Polski i innych krajów z Europy Środkowej i Wschodniej. Dodatkowo coraz bliższa perspektywa przystąpienia Polski do Unii Europejski podnosi jej atrakcyjność jako docelowego miejsca inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Rozrywka odczuje skutki recesji