Rozterki Zosi Samosi

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 25-06-2010, 00:00

Kupno działki, wybór projektu architektonicznego lub zlecenie jego wykonania, znalezienie ekipy budowlanej — to tylko początek zmagań z budową domu.

O tym, że nie jest to proste, przekonał się każdy, kto budował dom. Znalezienie działki w rozsądnej cenie to dopiero pierwszy krok na długiej drodze do wprowadzenia się do upragnionego siedliska. Wybór projektu, choć na rynku jest mnóstwo gotowych, to także niełatwa decyzja. Można też zlecić zaprojektowanie domu od początku do końca według własnych wytycznych.

 

 

Blaski…

— Plusem budowania domu we własnym zakresie, tzw. systemem gospodarczym, jest możliwość decydowania o istotnych parametrach budowy. Poczynając od tego, że można znaleźć idealną dla siebie działkę, przez wybór technologii wykorzystywanych do budowy, a kończąc na kupieniu najbardziej funkcjonalnego projektu. Na każdym etapie inwestor może ingerować zarówno w kwestie materiałowe, jak też wykonawcze. Jest w stanie kontrolować jakość i tempo budowy — wyjaśnia Jacek Szafran z ILIFO, ekspert budowy Silka i Ytong.

Dariusz Saferna, szef jakości i technologii Oknoplast-Kraków, zauważa, że budowie domu sprzyja spadek cen działek budowlanych i większości materiałów budowlanych. Łatwiej też znaleźć wykwalifikowaną i konkurencyjną cenowo firmę wykonawczą, bo deweloperzy rozpoczęli mniej inwestycji.

 

 

…i cienie

Niestety, takie budowanie ma również minusy. Przede wszystkim wymaga poświęcenia czasu na dopilnowanie nie tylko niezbędnych formalności związanych z uzyskaniem pozwoleń, ale także ekipy budowlanej — zgodnie z zasadą: "Pańskie oko konia tuczy". Dlatego wiele osób, które nie mają zbyt wiele wolnego czasu, decyduje się na kupienie gotowego domu od dewelopera. Jaka jest cena takiej wygody?

— To sporo droższe rozwiązanie — różnica wynosi około 30 proc. wartości budynku. Często zdarza się również, że klient nie ma wpływu na jakość prac i materiałów. Z drugiej strony — dla kogoś, kto się nie zna na budowaniu i na dodatek nie ma czasu, by zajmować się inwestycją, jest to często jedyne rozwiązanie — uważa Danuta Piotrowska z firmy Twoja Budowa, ekspert budowy Silka i Ytong.

 

Niestety, kupując dom od dewelopera, zwłaszcza w późniejszych fazach budowy, klient nie zawsze może ingerować w projekt i dostosować go do swoich potrzeb i upodobań.

 

Niezależnie jednak od tego, czy zdecyduje się budować samodzielnie, czy kupi dom od dewelopera, będzie miał do czynienia z wadami i zaletami każdego z tych rozwiązań — zależy, co kto lubi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu