Rozwiązania dla przemysłu. Komputery nasobne RealWear

Partnerem publikacji jest Elmark Automatyka S.A.
opublikowano: 04-05-2022, 10:01
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Czy w niepewnych czasach można znaleźć rozwiązania, które pomogą budować biznes? Tak, a jednym z nich są komputery nasobne RealWear.

Jak technologia rzeczywistości wspomaganej pozwala budować przewagi w biznesie?

Obecna sytuacja społeczno-gospodarcza nie napawa radością. Radykalny wzrost cen paliw uderzył w firmy praktycznie we wszystkich sektorach gospodarki. Właściciele i inwestorzy dodatkowo odczuwają braki personalne wśród kadr. W świecie przemysłu dotyczy to zarówno pracowników pierwszej linii, jak i inżynierów wyższego szczebla.

Idealnym rozwiązaniem z punktu widzenia z punktu widzenia właściciela (np. zakładu produkcyjnego) wydawałoby się zmultiplikowanie umiejętności jednego specjalisty i przeniesienie ich na całą grupę innych pracowników, tak aby każdy z nich mógł przeprowadzić nawet najbardziej skomplikowany proces, bez konieczności przyjazdu eksperta. Czy to możliwe?

Okazuje się, że tak.

Rzeczywistość wspomagana, która akceleruje zyski Twojej firmy

Rozwiązaniem stworzonym z myślą o takich potrzebach przemysłu jest seria komputerów nasobnych RealWear. Producent zamknął moc obliczeniową wydajnej jednostki w formie urządzenia nakładanego na głowę i opierającego się na rzeczywistości wspomaganej (ang. „assisted Reality”, w skrócie aR).

W praktyce – osoba na pierwszej linii może wykonać zadania pod okiem specjalisty, przebywającego tysiące kilometrów dalej. Do obsługi urządzenia nie potrzeba rąk, a komendy głosowe i ekran widoczny przed okiem sprawiają, że pracownik „nawigowany” przez eksperta może zdalnie wykonać nawet skomplikowane zadanie.

Rozwiązanie stosowane jest w wielu branżach, a najpopularniejsze segmenty to:

 • automotive
 • przemysł paliwowo-energetyczny
 • produkcja
 • zdalny serwis
 • diagnostyka
 • audyt i inspekcja
 • opieka zdrowotna
 • usługi terenowe

Tym samym urządzenie rozwiązuje co najmniej kilka problemów, z którymi borykają się właściciele firm i inwestorzy:

 • Ogranicza liczbę delegacji i obniża koszty podróży specjalistów.
 • Skraca czas przestojów i wpływa na szybsze usuwanie awarii (współpraca na odległość).
 • Łagodzi skutki dużej rotacji pracowników (łatwe gromadzenie wiedzy).
 • Zwiększa efektywność pracowników i przyspiesza wdrożenie nowego personelu.
 • Zwiększa poziom bezpieczeństwa pracowników pracujących w trudnych warunkach (wolne ręce i bezdotykowa obsługa urządzenia).

Dodatkowo w komputer nasobny można wyposażyć pracowników, którzy z uwagi na środowisko pracy nie mogą używać klasycznego tabletu czy laptopa, np. pracując na wysokościach lub w otoczeniu ciężkich maszyn. A sam fakt wzmocnionej konstrukcji (urządzenia są m.in. pyłoodporne, odporne na upadki z 2m, zalania i pracę w deszczu) oraz niewielkiego współczynnika awaryjności przekłada się na niski całkowity koszt posiadania RealWeara.

Porozmawiajmy o konkretach – zwrot z inwestycji

Na podstawie doświadczeń firm, które wdrożyły urządzenia RealWear, śmiało można powiedzieć, że rozwiązanie zwraca się już po 2-3 sytuacjach, w których udało się dzięki niemu uniknąć kosztownej delegacji pracownika. Wraz z dalszą eksploatacją oszczędności rosną. Wyniki raportu firmy VDC Research, w której porównano użycie w firmach komputera nasobnego oraz innych alternatyw, pokazują, RealWear to rozwiązanie:

 • czterokrotnie mniej zawodne,
 • 70% tańsze w użytkowaniu niż wzmocniony smartfon,
 • 40% tańsze w użytkowaniu niż wzmocniony komputer przenośny.

Komputery nasobne RealWear – co oferują poszczególne modele?

RealWear HMT-1 – Pierwszy na świecie sterowany głosem wodo- i pyłoszczelny komputer nasobny dedykowany do pracy w przemysłowych warunkach. Obecnie dostępna wersja oparta jest na systemie Android 10 i obsługuje język polski.

RealWear HMT-1Z1 – Komputer nasobny przystosowany do noszenia na głowie w strefie zagrożonej wybuchem.

RealWear HMT-1Z1
RealWear HMT-1Z1

RealWear Navigator 500 – Najnowsza generacja przemysłowego rozwiązania rzeczywistości wspomaganej. Dostępny na polskim rynku od końca 2021 roku.

Innowacje w RealWear Navigator 500

RealWear Navigator 500 przynosi szereg innowacji, których nie spotkamy w innych modelach komputerów nasobnych, m.in.:

 • kamera 48 Mpx z optyczną stabilizacją i doskonałą jakością obrazu nawet w słabym świetle,
 • jeszcze lżejsza i jeszcze wygodniejsza konstrukcja, zaprojektowana od nowa, na podstawie doświadczeń 5 000 klientów z 60 krajów,
 • większy, czytelniejszy ekran dający wrażenie 7calowego tabletu,
 • możliwość komfortowej pracy w hałasie nawet do 100 dBA.

Komputery nasobne w praktyce

Rozwiązania RealWear zostały sprawdzone w praktyce przez kilka tysięcy firm z Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Wśród największych klientów znajdziemy między innymi firmę Stellantis (wcześniej Grupę PSA), która od ponad 10 lat jest jednym z europejskich liderów zaangażowanych w transformację energetyczną, czy British Standard Institution, gdzie 200 000 zdalnych dni audytowych dowiodło niezbicie, że udało się bez żadnych szkód ograniczyć szereg kosztownych delegacji.

Jednocześnie z rozwiązań RealWear korzysta szereg niewielkich firm, gdzie nawet pojedyncze urządzenie jest w stanie w ciągu kilku tygodni zwiększyć produktywność zakładu i pozwoli uniknąć kosztownych i czasochłonnych dojazdów.

Zobacz go na żywo!

Elmark Automatyka, autoryzowany dystrybutor rozwiązań RealWear, proponuje prezentację wybranego modelu i umówienie się na spotkanie z naszym specjalistą. Wieloletnia współpraca z integratorami i twórcami oprogramowania sprawia, że ekspert będzie mógł pokierować Cię do konkretnych osób, które sprostają wszystkim wymaganiom Twojej aplikacji.

Chcesz, aby Twoja firma mogła więcej?

Wejdź do świata aR: https://www.elmark.com.pl/producenci/realwear

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane