Czytasz dzięki

Rozwój mimo pomruków nadciągającej burzy

opublikowano: 29-12-2019, 22:00

Gazela to niewielkie i szybkie zwierzę, które musi stawiać czoła niebezpieczeństwom czyhającym na sawannie. Gazela Biznesu 2019 to niewielka, dynamiczna i nowoczesna firma, która rozwija się szybko, mimo że ze wszystkich stron docierają do niej zapowiedzi zbliżającego się zagrożenia.

Miesiące, które upłynęły od publikacji poprzedniej edycji rankingu „Gazele Biznesu”, były z jednej strony czasem nie najgorszych, acz niejednoznacznych wyników polskiej gospodarki, a z drugiej — wyczekiwania na zapowiadane z różnych stron tąpnięcie. Spadający PKB — przypomnijmy 3,9 proc. w trzecim kwartale wobec 4,6 proc. w drugim — przy jednocześnie historycznie najniższym bezrobociu (5 proc.) i rosnącym indeksie PMI sektora produkcyjnego (z 45,6 pkt. w październiku do 47,6 pkt. w listopadzie) wskazują, że nasza gospodarka może wchodzić w okres spowolnienia. W rezultacie mamy za sobą kolejny rok, w którym wyniki firm są lepsze niż nastroje przedsiębiorców.

Brak jasności

A na co wskazuje jubileuszowa — dwudziesta lista rankingowa „Gazel Biznesu”? Płyną z niej wnioski równie niejednoznaczne jak te, które można wyciągnąć ze wskaźników makroekonomicznych. Przede wszystkim lista jest dłuższa niż wszystkie dotychczasowe — a trzeba podkreślić, że jej otwarty charakter sprawia, iż w okresach lepszej koniunktury kwalifikuje się na nią więcej przedsiębiorstw, zaś w fazach załamania gospodarczego — mniej. Warto jednak pamiętać, że zarówno liczba notowanych firm, jak i ich kolejność są pochodną wyników, które osiągnęły one w latach 2016-18, kiedy jeszcze w gospodarce nie występowały wspomniane symptomy spowolnienia. Jeżeli więc stanie się ono faktem, znajdzie odzwierciedlenie w kolejnych wydaniach naszego rankingu. „Gazele Biznesu” to zestawienie dynamicznie się rozwijających małych i średnich firm. To właśnie z porównania jego bohaterów do małych, ale szybkich mieszkańców sawanny wzięła się nazwa Gazele Biznesu. Tegoroczne zestawienie podobnie jak kilka poprzednich potwierdza, że spada dynamika zwiększania obrotów przez przedsiębiorstwa z tej grupy. O ile 10 lat temu zwycięzca rankingu w ciągu trzech lat zwiększył przychody ze sprzedaży o ponad 3173 proc., o tyle tegoroczny lider osiągnął przyrost przychodów na poziomie „zaledwie” 952 proc. To oczywiście wynik godny pozazdroszczenia, ale obserwowany od lat spadek tego wskaźnika dowodzi, że polski biznes wyszedł już z czasów pionierskich, gdy codziennością były rekordowe przyrosty sprzedaży i zysków. Nawet w sektorze e-handlu, którego przedstawiciele również goszczą na naszej liście, a w którym jeszcze niedawno rekordowe przyrosty sprzedaży były na porządku dziennym, obserwuje się wyraźne wyhamowanie tego wskaźnika.

Regiony i branże

Niezależnie od krótko- i długookresowych tendencji makro- i mikroekonomicznych tegoroczne zestawienie „Gazel Biznesu” dostarcza ciekawych informacji o strukturze małego i średniego biznesu w Polsce. A ta się zmienia. O ile naturalne jest, że pod względem liczby reprezentowanych firm dominują wciąż województwa, w których w ogóle najwięcej jest zarejestrowanych przedsiębiorstw, czyli mazowieckie, wielkopolskie czy śląskie, o tyle ta dominacja nie znajduje odzwierciedlenia w czołówce tegorocznych „Gazel Biznesu”. W najlepszej trójce po raz pierwszy w historii zestawienia znalazły się aż dwie firmy z województwa lubuskiego — tradycyjnie już skromnie reprezentowanego na najwyższych miejscach rankingu. O tym, że ilość nie musi iść w parze z jakością, może świadczyć także to, że w województwie, z którego pochodzą zdobywcy pierwszego i trzeciego miejsca, łączna liczba Gazel Biznesu spadła. Zmienia się także struktura branżowa Gazel. Na liście obok wciąż dominujących spółek handlowych, budowlanych czy transportowych coraz częściej pojawiają się przedsiębiorstwa innowacyjne i związane z zieloną gospodarką. Wśród nich liczną reprezentację znalazły firmy związane z szeroko pojmowaną produkcją i dystrybucją energii, w tym także ze źródeł odnawialnych. Także wśród spółek zaliczanych do tzw. tradycyjnej ekonomii coraz więcej jest takich, które utrzymują własne działy badawczo- -rozwojowe lub współpracują z instytutami i jednostkami naukowymi, aby nie ograniczać się do podążania za trendami wyznaczanymi przez największych, lecz je wyznaczać.

Widoki na przyszłość

Mimo niepewności, która od dłuższego czasu gości we wszystkich niemal prognozach dotyczących gospodarki, tegoroczny ranking wskazuje, że małe i średnie przedsiębiorstwa, przynajmniej te, które mają na tyle długi staż rynkowy i dobre wyniki, że mogą się zakwalifikować do rankingu „Gazele Biznesu”, stanowią grupę okrzepłą i stosunkowo odporną na wahania koniunktury. Jak ostatecznie będzie z tą koniunkturą, przekonamy się w najbliższych miesiącach. W dwudziestoletniej historii naszego rankingu mieliśmy jednak do czynienia przynajmniej z trzema okresami spowolnienia gospodarczego, z których Gazele Biznesu w większości wychodziły obronną ręką. Mamy więc podstawy, aby liczyć, że jeżeli nawet pesymistyczne scenariusze się sprawdzą, to grupa najbardziej dynamicznych małych i średnich firm poradzi sobie i w tych trudnych warunkach.

4675 Tyle firm zakwalifikowało się do rankingu „Gazele Biznesu 2019”. To o 179 więcej niż w jego poprzedniej edycji.

3014 Tyle Gazel Biznesu notowanych w ubiegłorocznym rankingu zakwalifikowało się do tegorocznego zestawienia.

1917 Tyle spośród nich spadło na niższe miejsce…

1095… tyle poprawiło zajmowaną pozycję…

2… a tyle utrzymało lokatę sprzed roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

COFACE

Partner strategiczny

PEKAO

Partner

KRD

Partner

UPC

Partner

Targi Kielce

Partner

INFINITY

Patroni honorowi

Polecane