Rozwój osobisty sporo kosztuje

Karolina Guzińska
18-01-2002, 00:00

Serwis edu.pracuj. pl, część portalu pracuj.pl, przeanalizował obowiązujące na rynku ceny szkoleń otwartych, czyli takich, w których może wziąć udział pojedyncza osoba.

— Badanie przeprowadzone w dniach 7-11 stycznia objęło 200 firm szkoleniowych z całej Polski, których oferty znajdują się w bazie edu.pracuj.pl. Wyniki badania są udostępniane bezpłatnie na stronach serwisu — informuje Rafał Szczepanik, wicprezes firmy Communication Partners, która jest właścicielem portalu pracuj.pl.

Badanie wykazało, że za uczestnictwo w jednym dniu szkolenia otwartego zapłacimy średnio 560 zł. Najwięcej kosztuje rozwój umiejętności osobistych, menedżerskich, handlowych i marketingowych. Najdroższe okazały się tzw. szkolenia miękkie, trwające przeciętnie 2-3 dni. Dzień treningu o tematyce sprzedaży i marketingu kosztuje średnio 774 zł. Szkolenia z komunikacji, publicznego przemawiania czy zarządzania czasem (rozwój osobisty) kosztują zwykle 702 zł za dzień, a z zarządzania 677 zł.

— Takich wyników należało się spodziewać. Szkolenia ze sprzedaży są najdroższe, bo w czasach recesji, gdy działy personalne redukują budżety szkoleń, treningi handlowe są „obcinane” w ostatniej kolejności. Nikt nie chce oszczędzać na handlowcach, bo to od ich pracy zależą przychody firmy. Wysoka cena wszystkich „miękkich” tematów wynika z tego, że są one prowadzone w małych grupach. Tylko wtedy można zastosować niezbędne metody: gry, dyskusje, symulacje. Ale to oznacza, że dostawca szkoleń, by zarobić, musi żądać więcej od pojedynczego uczestnika — komentuje Jan Mądry, prezes firmy szkoleniowej Training Partners.

Zdecydowanie najtańsze okazały się wszelkie szkolenia w kategorii „przemysł”.

— Nie uwzględnialiśmy tu szkoleń informatycznych, których jest tak dużo, że poświęcimy im osobny raport — zapowiada Marcin Pietras, szef edu.pracuj.pl.

Chociaż szkolenia techniczne kosztują średnio 67 zł za jeden dzień, typowy kurs z tej dziedziny obejmuje 12 dni zajęć, więc koszt całości wynosi 805 zł. Nie jest to mało, szczególnie że — w odróżnieniu od innych tematów — szkolenia techniczne trwają tylko po 2-3 godziny dziennie.

— Można odnieść wrażenie, że wiele z nich służy tylko wydaniu certyfikatu. Trochę to dziwne, jeśli po pięciu dniach zajęć stajemy się instruktorem prac wysokościowych. Taka osoba tylko teoretyczne ma licencję, by uczyć innych i dbać o ich bezpieczeństwo — uważa Marcin Pietras.

Analitycy edu.pracuj.pl zbadali również, które regiony kraju sa najdroższe. Przoduje Warszawa. Tańsze są kursy w dużych aglomeracjach, takich jak Gdańsk, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków. Najtaniej jest poza wielkimi miastami, jednak tam przeważają malutkie firmy, których rekomendacje trudno sprawdzić.

Długie kursy, trwające ponad 10 dni, średnio kosztowały 4204 zł. Trwały średnio 25 dni, co daje cenę 168 zł za dzień zajęć. Spośród wszystkich przebadanych ofert najtańsze było dwudniowe szkolenie z finansów, kosztujące 110 zł. Najdroższa propozycja to czternastodniowy kurs marketingu i sprzedaży, za 24 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Guzińska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Rozwój osobisty sporo kosztuje