Czytasz dzięki

RPA pomoże JSW przy odpadach

Spółka sięgnie po technologię z RPA, by przerabiać muły węglowe na pellet. To pomoże zagospodarować kopalnię Krupiński.

Odpady węglowe to kłopot dla wszystkich kopalni węgla w Polsce. Muły i pyły zalegają na przykopalnianych hałdach, bo ich parametry energetyczne nie kuszą ani energetyki, ani klientów indywidualnych. Odpady leżą i pylą. Pojawiają się ponadto pomysły, by sprzedaż niektórych z nich mocno ograniczyć. Pomysł na rozwiązanie tego problemu ma Jastrzębska Spółka Węglowa ( JSW). Podpisała z firmą PG Energy list intencyjny w sprawie wspólnej produkcji pelletu. Plan zakłada scalanie koksu, mułu, pyłów i innych odpadów opartych na technologii spółki CoalTech, wywodzącej się z RPA. PG Energy jest partnerem CoalTech w Polsce.

Mamy technologię umożliwiającą przerobienie odpadów na pellet, który utrzyma te same parametry energetyczne, ale będzie paliwem lepszej jakości. W efekcie mógłby zostać rozwiązany problem hałd leżących przy kopalniach. Około trzech lat rozmawialiśmy z CoalTech na temat tego przedsięwzięcia. To firma z RPA, z kapitałem z Bahrajnu — mówi Paweł Gricuk, właściciel firmy PG Energy.
Zobacz więcej

Mamy technologię umożliwiającą przerobienie odpadów na pellet, który utrzyma te same parametry energetyczne, ale będzie paliwem lepszej jakości. W efekcie mógłby zostać rozwiązany problem hałd leżących przy kopalniach. Około trzech lat rozmawialiśmy z CoalTech na temat tego przedsięwzięcia. To firma z RPA, z kapitałem z Bahrajnu — mówi Paweł Gricuk, właściciel firmy PG Energy. Marek Wiśniewski

Drugie podejście

— Mamy technologię umożliwiającą przerobienie odpadów na pellet, który utrzyma te same parametry energetyczne, ale będzie paliwem lepszej jakości. W efekcie mógłby zostać rozwiązany problem hałd leżących przy kopalniach. Około trzech lat rozmawialiśmyz CoalTech na temat tego przedsięwzięcia. To firma z RPA, z kapitałem z Bahrajnu — mówi Paweł Gricuk, właściciel firmy PG Energy.

W biznesie to znane nazwisko — to były szef polskiego oddziału JP Morgana oraz były prezes Petrolinvestu, spółki wydobywczej z portfela Ryszarda Krauzego. Obecnie prowadzi firmę inwestycyjną i zajmuje się doradztwem. O szczegółach związanych z technologią nie chce mówić, podobnie jak o finansowej stronie przedsięwzięcia.

Rynek byłby jednak tymi detalami zainteresowany, bo współpraca z PG Energy będzie już drugim podejściem JSW do węglowych pelletów. Pierwszym był projekt Varmo sprzed kilku lat, w ramach którego grupa JSW postawiła linię produkującą pellet węglowy. — To się na rynku nie przyjęło ze względu na cenę — ilość energii potrzebna do przetwarzania wiązała się ze zbyt dużym wydatkiem. Projekt się nie spinał — mówi nasz rozmówca z branży węglowej.

Jeśli teraz, przy nowej technologii, projekt będzie rentowny, może szukać miejsca na rynku. — Istotne będą przede wszystkim parametry jakościowe pelletu i jego cena. Poza tym ważne będą wymogi dotyczące jego przechowywania. Dla przykładu: ekogroszek może leżeć pod chmurką, ale pellet z miału już nie, bo pod wpływem warunków atmosferycznych znów zamieni się w pył. To oznacza, że będzie droższy w przechowywaniu i transportowaniu — mówi Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

Elektrownia pomoże

Ewentualna produkcja pelletu to kolejny pomysł JSW na zagospodarowanie terenu zamknętej kopalni Krupiński. Ze względu na straty JSW musiał ją przekazać do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a tam kopalnia została zamknięta.

— Wszyscy górnicy z Krupińskiego znaleźli zatrudnienie w innych zakładach JSW. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że dochody gminy Suszec spadły, a pracę stracili zatrudnieni w zewnętrznych firmach współpracujących z kopalnią. Dlatego szukamy sposobów na zagospodarowanie tego terenu — mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.

Poza inwestycją w pellet JSW rozważa możliwość zbudowania elektrowni szczytowo-pompowej na infrastrukturze podziemnej kopalni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane