RPA szuka inwestorów w Polsce

opublikowano: 20-06-2018, 22:00

Notowany w Johannesburgu fundusz kupił centra handlowe M1. Kto łączy tę transakcję oraz inwestycje w przeciwnym kierunku? Phumzile Langeni

Republika Południowej Afryka (RPA) nie wszystkim kojarzy się z inwestycjami, a powinna. W styczniu EPP, największy w Polsce właściciel centrów handlowych, z portfelem wartym 2 mld EUR, którego większościowym akcjonariuszem jest południowoafrykański fundusz REIT — Redefine Properties, sfinalizował pierwszą transzę zakupu 12 centrów handlowych M1 za niemal 360 mln EUR. Wśród przedstawicieli funduszu znalazła się Phumzile Langeni, niezależny członek rady nadzorczej Redefine Properties. To znana w RPA bizneswoman, przewodnicząca i członkini rad nadzorczych wielu spółek, która zasiada w radzie południowoafrykańskiego NewConnect i wykłada w Instytucie Maklerów Giełdowych. Od kwietnia jest też jedną z czterech osób, które prezydent Cyril Ramaphos upoważnił do reprezentowania go w rozmowach z inwestorami zainteresowanymi wejściem do RPA.

WSZYSCY LUDZIE PREZYDENTA: Phumzile Langeni jest wśród czterech wysłanników prezydenta Cyrila Ramaphosa, którzy mają pomóc w programie ściągnięcia do RPA w pięć lat inwestycji wartości 100 mld USD. Pozostali wysłannicy to Jacko Maree, były prezes Standard Banku, Trevor Manuel, były minister finansów, obecnie prezes rady nadzorczej grupy Old Mutual, i Mcebisi Jonas, były wiceminister finansów.
Zobacz więcej

WSZYSCY LUDZIE PREZYDENTA: Phumzile Langeni jest wśród czterech wysłanników prezydenta Cyrila Ramaphosa, którzy mają pomóc w programie ściągnięcia do RPA w pięć lat inwestycji wartości 100 mld USD. Pozostali wysłannicy to Jacko Maree, były prezes Standard Banku, Trevor Manuel, były minister finansów, obecnie prezes rady nadzorczej grupy Old Mutual, i Mcebisi Jonas, były wiceminister finansów. Fot. Marek Wiśniewski

— Plan prezydenta to 100 mld USD inwestycji — krajowych i zagranicznych — w pięć lat. Odwiedzamy różne kraje świata. Do Polski przyjechałam z Kanady. Byliśmy także w Wielkiej Brytanii, na którą mocno liczymy, jako na źródło pozyskania funduszy inwestycyjnych. Odwiedzimy kraje Azji, w tym Chiny, Indie i Singapur, a także Amerykę Północną — mówi Phumzile Langeni.

Liczy się człowiek

Jak w tym gronie znalazła się Polska?

— Poznałam Polskę przy okazji inwestycji Redefine w EPP i byłoby wielką stratą nie wykorzystać nawiązanych kontaktów. To jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek Unii Europejskiej i pierwszy kraj z byłego bloku komunistycznego, który ponownie nawiązał stosunki dyplomatyczne z Republiką Południowej Afryki w 1991 r. — podkreśla Phumzile Langeni.

Twierdzi, że RPA jest już na radarze polskich firm, przynajmniej z sektora farmaceutycznego. W grudniu odbędzie się w Kapsztadzie IASTEM, konferencja nauk medycznych, biologicznych i farmaceutycznych, na którą jedzie misja z Polski. O efektach pracy czterech wysłanników prezydent RPA opowie podczas październikowej konferencji.

— Mam nadzieję, że do tego czasu uda się zorganizować misję polskich firm zainteresowanych inwestycjami. Byłoby idealnie, gdyby podczas październikowej konferencji prezydent mógł ogłosić konkretne projekty — mówi Phumzile Langeni.

Pieniądze, etaty, kontrakty

Najbardziej pożądane są inwestycje produkcyjne, które tworzą miejsca pracy, bo bezrobocie w RPA wynosi 26,9 proc. Zachętą są zwolnienia podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych (co najmniej po jednej w każdej z dziewięciu prowincji), które wspierają eksporterów. Wysłannicy prezydenta szukają przede wszystkim inwestorów instytucjonalnych. Szansę na kontrakty mają wykonawcy projektów infrastrukturalnych, najlepiej z własnym finansowaniem.

— Trwa wielki program infrastrukturalny budowy połączeń kolejowych, dróg i portów. Kluczowa jest także energetyka, dziś oparta na węglu, a docelowo na odnawialnych źródłach energii. W ostatnich kilku miesiącach minister energii podpisał 27 kontraktów wartych 3 mld USD. Chcemy też zbudować sektor paliwowy oraz rozwinąć rolnictwo — mówi Phumzile Langeni.

W raporcie World Economic Forum RPA jest 27. na świecie pod względem infrastruktury lotniczej, 47. w kolejowej i 50. w drogowej. To najbardziej rozwinięta gospodarka Afryki i 30. pod względem wielkości na świecie. Giełda w Johannesburgu jest 19. pod względem kapitalizacji parkietem, populacja sięga 65,5 mln osób, a PKB — 349,3 mld USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / RPA szuka inwestorów w Polsce