Czytasz dzięki

RPO: szybciej zwracać firmom VAT

opublikowano: 10-04-2020, 19:20

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, zaapelował do ministra finansów o przyspieszenie zwrotów podatku VAT przedsiębiorcom.

Od lat polskie firmy nie mogą doczekać się odzyskiwania podatku VAT w szybkim terminie, co poprawiałoby ich płynność finansową. Ta bolączka może stać się wręcz gigantycznym problemem w czasie kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa. Organizacje biznesowe oczekiwały, że rząd w tzw. tarczy antykryzysowej istotnie skróci termin zwrotu VAT. Na razie bezskutecznie. 

Adam Bodnar
Zobacz więcej

Adam Bodnar fot. Kacper Pempel / Reuters / Forum

Z powagi sytuacji zdaje sobie sprawę Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO). Oficjalnie wystąpił do Tadeusza Kościńskiego, ministra finansów, o uproszczenie i przyspieszenie procedury zwrotu podatku od towarów i usług. Tym samym poparł apele organizacji przedsiębiorców a także władz samorządowych.

„Szybszy zwrot podatku VAT, szczególnie w sytuacji zmniejszonych przychodów, ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania płynności finansowej wielu firm (szczególnie mikrofirm) i utrzymania się na rynku”- czytamy w piśmie do ministra finansów. 

RPO przypomina, że podstawowym terminem zwrotu VAT jest 60 dni lecz jest on przedłużany przez organy skarbowe w przypadku wątpliwości co do zasadności udzielenia zwrotu. „Dość często dochodzi bowiem do sytuacji, w których wielu przedsiębiorców czeka na zwrot podatku kilka lat, z uwagi na przedłużające się postępowanie kontrolne – o czym świadczą skargi przedsiębiorców wpływające do mojego Biura” - pisze Adam Bodnar. 

Argumentuje, że sytuacja firm które wniosły o przyspieszone zwroty VAT może pogorszyć się z powodu niewydolności pracy urzędów skarbowych w czasie ograniczeń wynikających z pandemii (praca zdalna, rotacyjny system pracy) czyli nie będą mogły uzyskać zwrotów VAT w oczekiwanym terminie.

RPO podkreśla w swym piśmie, że rząd zapowiadał bieżące analizy sytuacji w gospodarce i ocenę funkcjonowania tzw tarczy antykryzysowej. Stwierdził, że uproszczenie procedury zwrotu VAT jest bardzo oczekiwane przez przedsiębiorców. „Zwracam się do Pana Ministra z prośbą o poinformowanie, czy w resorcie finansów rozważane jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiających uproszczenie procedury zwrotu VAT oraz skrócenie terminu jego zwrotu” - czytamy w piśmie Adama Bodnara.

    

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane