RPO: szybciej zwracać firmom VAT

opublikowano: 10-04-2020, 19:20

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, zaapelował do ministra finansów o przyspieszenie zwrotów podatku VAT przedsiębiorcom.

Od lat polskie firmy nie mogą doczekać się odzyskiwania podatku VAT w szybkim terminie, co poprawiałoby ich płynność finansową. Ta bolączka może stać się wręcz gigantycznym problemem w czasie kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa. Organizacje biznesowe oczekiwały, że rząd w tzw. tarczy antykryzysowej istotnie skróci termin zwrotu VAT. Na razie bezskutecznie. 

Adam Bodnar
fot. Kacper Pempel / Reuters / Forum

Z powagi sytuacji zdaje sobie sprawę Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO). Oficjalnie wystąpił do Tadeusza Kościńskiego, ministra finansów, o uproszczenie i przyspieszenie procedury zwrotu podatku od towarów i usług. Tym samym poparł apele organizacji przedsiębiorców a także władz samorządowych.

„Szybszy zwrot podatku VAT, szczególnie w sytuacji zmniejszonych przychodów, ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania płynności finansowej wielu firm (szczególnie mikrofirm) i utrzymania się na rynku”- czytamy w piśmie do ministra finansów. 

RPO przypomina, że podstawowym terminem zwrotu VAT jest 60 dni lecz jest on przedłużany przez organy skarbowe w przypadku wątpliwości co do zasadności udzielenia zwrotu. „Dość często dochodzi bowiem do sytuacji, w których wielu przedsiębiorców czeka na zwrot podatku kilka lat, z uwagi na przedłużające się postępowanie kontrolne – o czym świadczą skargi przedsiębiorców wpływające do mojego Biura” - pisze Adam Bodnar. 

Argumentuje, że sytuacja firm które wniosły o przyspieszone zwroty VAT może pogorszyć się z powodu niewydolności pracy urzędów skarbowych w czasie ograniczeń wynikających z pandemii (praca zdalna, rotacyjny system pracy) czyli nie będą mogły uzyskać zwrotów VAT w oczekiwanym terminie.

RPO podkreśla w swym piśmie, że rząd zapowiadał bieżące analizy sytuacji w gospodarce i ocenę funkcjonowania tzw tarczy antykryzysowej. Stwierdził, że uproszczenie procedury zwrotu VAT jest bardzo oczekiwane przez przedsiębiorców. „Zwracam się do Pana Ministra z prośbą o poinformowanie, czy w resorcie finansów rozważane jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiających uproszczenie procedury zwrotu VAT oraz skrócenie terminu jego zwrotu” - czytamy w piśmie Adama Bodnara.

    

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane