RPP dała jasny sygnał dla rynku

Lesław Kretowicz, ISB
29-08-2007, 17:02

Komunikat Rady Polityki Pieniężnej (RPP) dał jasny komunikat rynkom, że proces zacieśniania polityki pieniężnej nie został jeszcze zakończony, uważają analitycy. Zgodnie oceniają, że w 2007 roku nastąpi jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych, choć różnią się w prognozach dotyczących jej terminu.

"Z komunikatu po posiedzeniu można wywnioskować, że dla Rady nadal najważniejszy jest rynek pracy. Warte zauważenia jest użycie w komunikacie zwrotu o głębszym niż wcześniej szacowano pogorszeniu relacji między wzrostem wynagrodzeń a wydajnością pracy. To powoduje, że kolejna podwyżka stóp jest pewna i nastąpi w październiku. Natomiast w 2008 r. będą jeszcze dwie kolejne i stopa referencyjna wyniesie wówczas 5,50%" - powiedział główny ekonomista Banku BPH Ryszard Petru.

Jego zdaniem, w komunikacie RPP zabrakło natomiast odniesienia do zapowiadanej podwyżki płacy minimalnej oraz wpływu obniżenia składki rentowej.

"Możliwe jednak, że rada nie chce dywagować o możliwych efektach podwyżki wynagrodzenia minimalnego, lecz poczeka aż stanie się to faktem" - mówi Ryszard Petru.

Pozostali ekonomiści są również przekonani, że kolejna podwyżka stóp jest kwestią czasu. Starszy ekonomista Banku Handlowego, Piotr Kalisz uważa, że nastąpi ona już w październiku. Innego natomiast zdania jest ekspert banku BZ WBK.

"Kolejna podwyżka nastąpi dopiero w listopadzie. Rada będzie chciała przede wszystkim poznać październikową projekcję inflacji i reakcję rynku na nią. Po drugie zaś, RPP będzie chciała uniknąć podwyżki w okresie kampanii wyborczej, która w październiku będzie trwała w najlepsze" - tłumaczy ekonomista Banku Zachodniego WBK Piotr Bujak.

Zdaniem analityków ewentualną podwyżkę stóp mógłby wykluczyć jedynie głęboki kryzys na światowych giełdach, ale zarówno oni, jak i przedstawiciele RPP nie widzą takiego zagrożenia.

Zgodnie z oczekiwaniami, RPP podniosła w środę stopy procentowe o 25 pb, podobnie jak w kwietniu oraz w czerwcu br. - w sumie do 4,75% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz, ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP dała jasny sygnał dla rynku