RPP obniżyła podstawową stopę o 50 punktów bazowych

Przemek Barankiewicz
25-04-2002, 12:35

Rada Polityki Pienieznej obniżyła stopę operacji otwartego rynku z 10 do 9,5 proc. O 100 punktów spadły stopa lombardowa i redyskontowa. Jednocześnie RPP utrzymała "neutralne" nastawienie w polityce monetarnej. Rynek walutowy i warszawska giełda nie zareagowały. Lekko wzrosła za to rentowność pięcioletnich obligacji skarbowych.

- Rada omówila ksztaltowanie sie procesów inflacyjnych, podazy pieniadza, kredytu i stóp procentowych, uwarunkowania zewnetrzne, tendencje w sferze realnej gospodarki oraz sytuacje w sektorze finansów publicznych - podał bank centralny w komunikacie.

Efektem tych dyskusji jest zmniejszenie głównej, czyli minimalnej stopy 28-dniowych operacji otwarttego rynku, o 50 punktów bazowych do 9,5 proc. Stopa redyskontowa weksli spadła do 11 z 12 proc., a stopa lombardowa do 12,5 z 13,5 proc. Oprocentowanie lokaty terminowej przyjmowanej od banków przez NBP pozostało na poziomie 6,5 proc.

- Giełda w ogóle nie zareagowała na tę obniżkę, gdyż zmieściła się ona w granicach oczekiwań. Nastrój na rynku jest kiepski, więc decyzja RPP w niczym nie pomogła - powiedział Reutersowi Artur Zaręba z CA IB Securities.

Na rynku walutowym także jest spokojnie. Przed i po informacji za dolara płacono 4,03 zł, a za euro 3,62 zł.

- Reakcja złotego była umiarkowana. Z uwagi na to, że RPP utrzymała nastawienia neutralne, trzeba poczekać na komunikat, w którym wyjaśni się, czy w tym roku należy spodziewać się kolejnego cięcia - powiedział agencji Reuters Tomasz Zdyb z Pekao SA.

Nieznacznie spadły ceny obligacji skarbowych o długim terminie wykupu. Rentowność 5-latek wzrosła z 8,90 do 8,96 proc.

Obniżka stóp była oczekiwana przez rynek, chociaż niektórzy analitycy (m.in. z Societe Generale) spodziewali się, że RPP wstrzyma się z decyzją. W uzasadnieniu podawano 20 proc. wzrost sprzedaży detalicznej w marcu. Większość ekspertów, w tym także organizacji OECD w dzisiejszym raporcie, dostrzegała jednak przestrzeń do dalszego poluzowania polityki monetarnej. O redukcję stóp tradycyjne apelował też premier Leszek Miller.

Nie wszyscy są zadowoleni z decyzji RPP.

- Z punktu widzenia rynku ta decyzja jest zbyt zachowawacza. Nie osłabi ona oczekiwań, że w nadchodzących miesiącach dojdzie do kolejnej redukcji. Jest to pewien sygnał, że cykl łagodzenia polityki monetarnej dobiega końca, ale obniżka głównej stopy procentowej tylko o 50 punktów bazowych jest zbyt mała, by rynek przestał czekać na kolejną - skomentował Janusz Jankowiak, ekonomista BRE Banku.

O godzinie 16 rozpocznie się konferencja prasowa RPP.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP obniżyła podstawową stopę o 50 punktów bazowych