RPP obniżyła stopy o 25-50 pb, tak jak oczekiwał rynek

opublikowano: 26-02-2003, 12:44

Tak jak oczekiwano, Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopę referencyjną o 25 pkt bazowych, a stopy redyskonta weksli i lombardową o 50 pkt bazowych. Stopa depozytowa nie zmieniła się. RPP przyjęła również strategię polityki pieniężnej po 2003 roku. Zgodna z oczekiwaniami obniżka stóp nie wywołała reakcji na warszawskiej giełdzie.

Stopa interwencyjna od czwartku wyniesie nie mniej niż 6,25 proc., stopa lombardowa 8 proc., a redyskontowa 6,75 proc. Stopa depozytowa nadal będzie wynosić 4,5 proc.

Cytowany przez Reutersa rzecznik rządu Michał Tober powiedział, że ‘kierunek działań polegający na obniżaniu stóp jest kierunkiem właściwym’.

- Nie jest żadną tajemnicą, że rząd zawsze z sympatią patrzy na obniżki stóp – powiedział.

Ministerstwo Finansów nie skomentowało decyzji RPP. Szczegóły strategii polityki pieniężnej po 2003 roku zostaną ujawnione o 15.00. Uzasadnienie decyzji RPP zostanie przedstawione na konferencji prasowej o 16.00.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP obniżyła stopy o 25-50 pb, tak jak oczekiwał rynek