RPP obniżyła stopy procentowe

DI
05-06-2013, 13:18

Rada Polityki Pieniężnej zredukowała o 25 punktów bazowych wysokość głównej stopy procentowej. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami większości analityków.

Główna stopa procentowa (referencyjna) wynosić będzie obecnie 2,75 proc. co jest najniższym jej poziomem w historii. Stopa lombardowa wynosić będzie natomiast 4,25 proc., depozytowa 1,25 proc., zaś redyskonta weksli 3,00 proc.

Podstawowa stopa procentowa NBP, źródło: Bloomberg
Zobacz więcej

Podstawowa stopa procentowa NBP, źródło: Bloomberg

Czytelnicy pb.pl radzili Radzie mocniejsze cięcie:

- Decyzja RPP w większości była zdyskontowane, co doskonale obrazuje brak silniejsze reakcji na nią rynków finansowych. Złoty wprawdzie lekko się osłabił, ale jedynie o ułamek grosza. O godzinie 13:22 kurs USD/PLN testował poziom 3,2512 zł, a EUR/PLN 4,2470 zł. Nie ma za to reakcji na GPW. Indeks WIG20 lekko spada.

Emocje mogą pojawić się po godzinie 16:00, gdy zostanie opublikowana informacja po posiedzeniu oraz rozpocznie się konferencja prasowa RPP. Informacja po posiedzeniu powinna być utrzymana w gołębim tonie, ale nie będzie przesądzać obniżki stóp procentowych na kolejnych posiedzeniach. Raczej wzmocni niepewność. Rada najprawdopodobniej uzależni kolejne decyzje od napływających danych i lipcowej projekcji inflacji. Podobne sugestie mają szanse paść na konferencji po posiedzeniu. RPP będzie wystrzegać się jednoznacznych deklaracji ws. kwestii stóp procentowych.

Rynek prognozuje, że czerwcowa obniżka kosztu pieniądza nie będzie ostatnią. Oczekiwane jest jeszcze jedno cięcie w lipcu lub we wrześniu, po czym nastąpi długi okres ich stabilizacji. Pierwsze podwyżki spodziewane są najwcześniej pod koniec 2014 roku. W naszej opinii, sądząc po stanowisku wygłaszanym przez poszczególnych przedstawicieli RPP, na kolejnych posiedzeniach nie znajdzie się już większość zdolna przegłosować dalsze luzowanie polityki monetarnej. Szczególnie, że jak zakładamy, spadek inflacji nie będzie tak głęboki jak zakłada rynek, inflacja bazowa lekko wzrośnie, a dane makroekonomiczne mogą dawać nadzieję na ożywienie w II połowie roku. - komentuje Marcin Kiepas, analityk Admiral Markets Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP obniżyła stopy procentowe