RPP podnosi stopy i zapowiada kolejne podwyżki

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
opublikowano: 19-01-2011, 19:24

W środę w centrum uwagi inwestorów znalazły się wyniki rozpoczętego wczoraj dwudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Ten czynnik w głównym stopniu determinował zachowanie złotego. Nie był jednak jedynym, mającym wpływ na notowania. Polska waluta reagowała też na  wahania EUR/USD oraz zmiany sytuacji na rynkach akcji.

Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, podwyższyła w dniu dzisiejszym stopy procentowe o 25 punktów bazowych (pb). Oznacza to wzrost stopy referencyjnej do 3,75% z utrzymywanego od 1,5 roku rekordowo niskiego poziomu 3,5%. Decyzja rozpoczyna cykl podwyżek stóp w Polsce.
Złoty zareagował zauważalnym umocnieniem na decyzję Rady. Nie kończyło to jednak emocji na rynku walutowym z tym związanych. Druga odsłona nastąpiła po publikacji komunikatu po posiedzeniu RPP.
W komunikacie można było przeczytać, że Rada postanowiła podnieść stopy, żeby ograniczyć ryzyko utrzymania się inflacji powyżej celu inflacyjnego w średnim terminie. Jednocześnie zadeklarowała ona, że „będzie w dalszym ciągu analizowała ewentualne sygnały narastania presji inflacyjnej”.

Na potrzebę dalszego wzrostu kosztu pieniądza wskazał też prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marka Belki na konferencji prasowej po posiedzeniu. Jednak w obu przypadkach przesłanie to nie było na tyle silne, żeby z całą pewnością potwierdzić rynkowe oczekiwania mówiące o tym, że do końca roku stopa referencyjna wzrośnie do 4,25%. Wydaje się, że część rynku oczekiwała właśnie takiego mocnego akcentu na podwyżki. Zwłaszcza po zdecydowanych wypowiedziach prezesa NBP w pierwszych dniach stycznia.

Złoty osłabił się o ponad 1 gr po publikacji komunikatu RPP. Proces ten wsparło pogorszenie nastrojów na europejskich i amerykańskich giełdach oraz równoczesny spadek kursu EUR/USD. Deprecjacja wprawdzie była krótkotrwała, ale może być interpretowana jako sygnał pewnej braku pewności co do ścieżki przyszłych podwyżek stóp procentowych.

Oczekujemy, że Rada zdecyduje się kolejny raz podwyższyć stopy procentowe na nastypnym posiedzeniu. Zaplanowane jest ono na 1-2 marca br. Ostatecznym czynnikiem, który w naszej opinii powinien przesądzić o tej podwyżce, będą styczniowe dane o inflacji CPI (zostaną opublikowane 15 lutego br.). Argumentów na rzecz zaostrzeniem polityki monetarnej powinien dostarczyć także publikowany w lutym raport o inflacji.
Oczekiwania na marcową podwyżkę wzmacniają także, opublikowane dziś przez Główny Urząd Statystyczny, dane o przeciętnym wynagrodzeniu. W grudniu wzrosło ono o 5,4% R/R, wobec 3,6% w listopadzie i wobec prognozowanego wzrostu o 3,8% R/R.

O godzinie 18:02 kurs USD/PLN testował poziom 2,8656 zł, a EUR/PLN 3,8697 zł.

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

Polecane