RPP wciąż pozostaje niezwykle ostrożna

Konrad Soszyński
29-01-2001, 00:00

RPP wciąż pozostaje niezwykle ostrożna

Choć w ubiegły poniedziałek minął pod znakiem oczekiwań na konferencję Rady Polityki Pieniężnej, to nie przyniosła ona żadnych zmian. Rada utrzymała neutralne nastawienie w polityce monetarnej i przedstawiła w komunikacie ocenę sytuacji makroekonomicznej kraju oraz listę czynników, które jej zdaniem zagrażają utrzymaniu się dotychczasowego tempa dezinflacji. RPP zwróciła uwagę na strukturę cen w koszyku inflacyjnym, szybkie tempo spadku dynamiki cen produkcji przemysłowej i powolne obniżanie się wskaźnika inflacji bazowej.

Wskaźnik ten (raczej grupa wskaźników — gdyż jest ich kilka), po wyeliminowaniu wpływu cen artykułów podatnych na wahania sezonowe oraz takich, na które polityka pieniężna ma znikomy wpływ (np. żywność, ropa naftowa i jej pochodne), zarejestrował znacznie mniejszy spadek niż indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych. Licząc od lipca zeszłego roku wskaźnik inflacji w stosunku rok do roku spadł o 3,1 punktu procentowego, podczas gdy inflacja bazowa zmniejszyła się (w zależności od sposobu liczenia wskaźnika) jedynie o 1,2–2,0 punktu procentowego.

Jednocześnie RPP zwróciła uwagę, że zagrożeniem dla stabilności cen w przyszłym roku pozostaje polityka fiskalna. Nastawienia tego być może nie zmieni nawet przewidywane na trzeciego lutego uchwalenie budżetu. Rada sceptycznie oceniła brak zacieśnienia polityki fiskalnej w 2000 roku w stosunku do 1999, oraz wyraziła obawy co do możliwości zaostrzenia tej polityki w 2001 roku. W tej sytuacji ciągle podtrzymuję moją prognozę bardzo ostrożnego obcinania stóp procentowych w przyszłym roku — pierwsze obcięcie wyniesie 100-150 punktów i nastąpi pod koniec marca, zaś obniżka w skali roku nie przekroczy 350 punktów bazowych. Zachętą dla takiej polityki jest również delikatny wzrost optymizmu konsumentów – wartość indeksu WOK (wskaźnika optymizmu konsumentów badanego przez Demoskop) była wyższa w styczniu w stosunku do grudnia o 5 punktów i wyniosła 80 punktów.

W tym tygodniu najważniejszą daną makroekonomiczną będzie — ogłoszone we czwartek — saldo rachunku obrotów bieżących za grudzień, które w rozliczeniu rocznym powinno ograniczyć wartość deficytu obrotów bieżących do 6,3 proc. PKB (z 6,7 proc. w listopadzie). Utrzymanie korzystnych relacji w wymianie towarowej widać również w informacji o handlu zagranicznym, przedstawionej w ostatni piątek przez GUS. Jakkolwiek wartość eksportu wyrażona w dolarach spadła w listopadzie w stosunku do października o 2,0 proc., to znacznie silniejszy spadek zanotowano w przypadku importu, który zmniejszył się o 5,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Soszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / RPP wciąż pozostaje niezwykle ostrożna