Rubel nadal słabnie

opublikowano: 11-01-2016, 11:40

Rubel kontynuuje najgorsze rozpoczęcie roku od 7 lat. Sbierbank przekonuje, że powinien być dużo słabszy.

Spadek notowań ropy ciągnie rubla w dół. O 12:30 w Moskwie słabł o 1 proc. do 75,4850 za dolara. Gdyby tak zakończył dzień, byłby najsłabszy w historii. Cena ropy Brent w rublach spada o 1,4 proc. do 2471,70 i jest najtańsza od 2010 roku.

Rubel jest drugą najmocniej słabnącą walutą gospodarek wschodzących w okresie ostatnich sześciu miesięcy. Osłabł o 26 proc., jednak to wciąż dużo mniej niż spadła cena ropy Brent w tym okresie, aż o 45 proc. To obudziło obawy, że Rosja może nie być w stanie hamować wzrostu deficytu budżetowego.

- Historia się nie zmieniła, cena ropy szuka poziomu bazowego, rubel idzie za nią – komentuje Tom Levinson, analityk Sbierbanku w Moskwie. - Względna odporność rubla na niższą cenę ropy Brent przemawia za notowaniami rubla  wobec dolara znacznie powyżej 75 – dodał.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Rubel nadal słabnie