Rubel nagrodzony za rating inwestycyjny

opublikowano: 26-02-2018, 15:43
aktualizacja: 26-02-2018, 15:49

Przywrócenie Rosji po trzech latach przez S&P Global Ratings ratingu inwestycyjnego wydźwignęło notowania rubla w pobliże 2,5-letniego szczytu.

W poniedziałek rosyjski rubel umacniał się najbardziej spośród wszystkich walut rynków wschodzących, a jego notowania wobec dolara testowały dwuipółletni szczyt. To efekt przywrócenia krajowi ratingu inwestycyjnego przez S&P Global Ratings (już wcześniej na takie posunięcie zdecydowała się inna z głównych agencji, Fitch Ratings). Taka decyzja to dość rzadkie wotum zaufania na trzy tygodnie przed wyborami prezydenckimi oraz w sytuacji, gdy stosunki Rosji z Zachodem są najgorsze od upadku Związku Radzieckiego, zauważa agencja Bloomberg.

- Rubla wspierają podwyżka ratingu, słabość dolara względem większości walut oraz zwyżki cen ropy naftowej. Podwyżka ratingu była już w części uwzględniona w cenach – komentuje w rozmowie z Bloombergiem Masakatsu Fukaya, trader walutowy w Mizuho Banku.

Po tym jak w piątek po trzech latach utrzymywania ratingu śmieciowego S&P Global Ratings podniosła ocenę do BBB-, zyskują także rosyjskie obligacje skarbowe oraz akcje notowane na giełdzie w Moskwie. Od początku roku rubel umocnił się o 2,7 proc., do 56,04 RUB za dolara. Zdaniem ministra finansów Antona Siluanowa to umożliwi ponowne inwestowanie w dług rządu w Moskwie bardziej konserwatywnym inwestorom, takim jak ubezpieczyciele i fundusze emerytalne.

- Po piątkowej decyzji na rynek obligacji skarbowych i rynek rubla z pewnością popłyną miliardy dolarów – zapowiada w wypowiedzi dla Bloomberga Vladimir Miklashevsky, ekonomista Danske Banku.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane