Rubel pogłębia historyczne dno

Notowania rubla pogłębiają historyczne minimum, po tym jak OPEC nie zdecydował się na cięcie dostaw ropy na rynek.

Notowania dolara w Moskwie rosną w czwartek po południu o 1,6 proc., przekraczając barierę 48 rubli. Jeżeli wyprzedaż rosyjskiej waluty się utrzyma, będzie to oznaczać najniższe zamknięcie rubla w historii. To reakcja na przecenę ropy, spowodowaną decyzją OPEC o nieobniżaniu dostaw surowca. Notowania odmiany brent spadają przed godziną 17 o 3,9 proc., do 74,56 USD za baryłkę, a od początku roku ropa straciła już jedną trzecią wartości.

- Rosyjski budżet bezpośrednio zależy od cen ropy i dlatego rosyjska waluta jest tak mocno związana z cenami tego surowca – komentował w rozmowie z Bloombergiem Artem Rosczin z biura OOO KB Aljba Alliance.

Notowania wyrażonego w dolarze indeksu RTS zniżkują w czwartek o 2,4 proc., zbliżając się do dołka sprzed dwóch tygodni. Tymczasem na środowej aukcji obligacji rosyjskie ministerstwo finansów sprzedało zaledwie 7 proc. oferowanych papierów. Według prognoz rządowych w tym roku z Rosji uciekną kapitały sięgające łącznie 130 mld USD.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane