Podczas porannego wtorkowego handlu wycena kontraktów terminowych na rudę żelaza spadła na giełdzie w Singapurze o ponad 3 proc. schodząc do 123,20 USD za tonę, co jest najniższą wartością od 8 listopada 2023 r. Następnie lekko wyhamowały skalę zniżki do około 2,5 proc., kształtując się na pułapie 124,20 USD/t.
Spadła też cena rudy w chińskim Delian.
Eksperci podkreślają, że ruda żelaza jest w tym roku jednym z najsłabiej sobie radzących surowców. Jej przecena jest pokłosiem obaw związanych z kondycją chińskiej gospodarki, która nie może odzyskać tempa i potencjału. Skala tych obaw jest na tyle poważna, że nie zdołała ich ograniczyć nawet największa w historii obniżka referencyjnego oprocentowania kredytów hipotecznych w Państwie Środka co ma na celu wsparcie tamtejszego rynku nieruchomości, który jest jednym z największych na świecie konsumentów wyrobów z rudy żelaza.
Chiński sektor nieruchomości generuje od 30 do 35 proc. popytu tego kraju na stal mając z powiązanymi branżami 20-25 proc. udział w PKB Kraju zza Wielkiego Muru.


