Ruda żelaza wraca do przeceny

Notowania rudy żelaza w Singapurze wróciły poniżej 50 USD za tonę, po tym jak w trzy miesiące ceny surowca odbiły się o dwie trzecie.

W czwartkowym handlu w Singapurze ceny kontraktów na rudę żelaza spadały nawet do 49,90 USD za tonę. To może oznaczać, że odbicie notowań z zanotowanego w grudniu wieloletniego dołka dobiega końca. Na cenach rudy żelaza ciąży pogorszenie koniunktury na rynkach surowcowych, związane z umocnieniem dolara, oraz sygnały świadczące o odwlekaniu się ożywienia w gospodarce chińskiej.

- Poprawa w gospodarce chińskiej jest ledwie widoczna, więc huty nie chcą zwiększać zakupów rudy żelaza, zwłaszcza po ostatnim skoku jej notowań – oceniał w wypowiedzi dla Bloomberga Zhao Chaoyue, analityk firmy brokerskiej China Merchants Futures.

Trwające trzy miesiące odbicie cen rudy żelaza w Chinach wyniosło notowania o 66 proc. do góry, po tym jak od szczytu z 2011 r. wartość surowca spadła o 80 proc. Na koniec roku notowania rudy żelaza sięgną zaledwie 35 USD za tonę, przewidywali w marcowym raporcie analitycy banku Goldman Sachs.


Notowania rudy żelaza w Chinach w USD za tonę od początku 2010 r. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane