Rumunia: premier zwalnia za prognozy

Premier Rumunii, Victor Ponta, zwolnił szefa urzędu statystycznego oskarżając go o poważne błędy w prognozie PKB na 2011 rok.

Ponta oświadczył, że kierowany przez Virgila Voineagu Narodowy Instytut Statystyczny „przestrzelił” prognozę PKB w 2011 roku o 21 mld lei (4,9 mld EUR), czyli 0,3 proc. PKB.

- W tym roku, aby osiągnąć docelowy deficyt, musimy obniżyć wydatki o miliar lei z powodu błędu w obliczeniach. Gdzie to mamy zrobić? W służbie zdrowia, edukacji, wojsku, policji? - pytał premier Rumunii podczas posiedzenia rządu.

Ponta twierdzi, że urząd statystyczny mylił się w prognozach od 2003 do 2010 roku. Co do 2011 roku premier Rumunii przyznał, że nie ma dowodów, iż pomyłkę popełniono specjalnie.

- To jednak poważny błąd – powiedział.

Urząd statystyczny wydał oświadczenie, w którym twierdzi, że różnice między wstępnymi, pośrednimi i ostatecznymi wyliczeniami są „zwyczajne i nie są skutkiem błędów”. Podkreślono także, że wyliczenia dokonywane są zgodnie ze standardami Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rumunia: premier zwalnia za prognozy