Runotex woli inwestora od giełdy

Paweł Mazur
opublikowano: 14-07-1999, 00:00

Runotex woli inwestora od giełdy

Blisko 190 pracowników Runotexu z Kalisza straci w tym roku pracę. Ograniczenie zatrudnienia jest elementem restrukturyzacji zakładu. Utrzymanie płynności finansowej i poprawa wyników to najważniejsze cele zarządu borykającej się z kłopotami finansowymi firmy.

W ramach restrukturyzacji w tym roku z pracą będzie musiało się pożegnać około 190 pracowników Runotexu. Mogą oni liczyć na odprawy i odszkodowania wysokości pięciu miesięcznych wynagrodzeń. Zwolnienia grupowe (ich koszt szacowany jest na około 600 tys. zł) są konsekwencją podpisanej w maju umowy zarządu spółki ze związkami zawodowymi działającymi w kaliskim przedsiębiorstwie. Władze spółki czekają też trudne rozmowy ze związkami w sprawie podwyżek płac, które są przewidziane, jednak nie w takiej wysokości i nie w tym terminie, jak domagają się związkowcy.

Redukcja kosztów spowodowana jest trudną sytuacją finansową Runotexu. Jeszcze w ubiegłym roku zakładano, że zyski za 1998 rok wyniosą około 4,5 mln zł. Okazało się jednak, że duży import tanich materiałów z Azji (w 1998 roku sprowadzono do Polski blisko 400 mln metrów bieżących tkanin i dzianin), kryzys na rynkach wschodnich oraz nieprawidłowe zarządzanie Runotexem spowodowały, że spółka zamknęła ubiegły rok stratą netto w kwocie 5,4 mln zł (z czego 3,9 mln zł stanowiły utworzone rezerwy). W efekcie wiodący właściciel firmy, Pierwszy NFI, zawiesił plany upublicznienia spółki.

— Najlepiej byłoby pozyskać silnego inwestora branżowego. Teraz jednak sprawą dla nas najważniejszą jest utrzymanie płynności finansowej spółki i poprawa wyników — powiedział Zenon Kierczyński, prezes Runotexu.

Zaległości firmy z tytułu niepłacenia podatku VAT sięgnęły na koniec czerwca około 550 tys. zł. Spółka winna jest też ZUS prawie 200 tys. zł.

Runotex jest przede wszystkim producentem tkanin meblowych, dekoracyjnych, pluszowych i żakardowych. W produkcji tkanin aksamitnych udział Runotexu sięga blisko 86 proc. krajowego rynku. Rocznie firma wypuszcza na rynek około 2,6 mln m bieżących tkanin i dzianin. Na eksport trafia do 3 proc. jej wyrobów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Runotex woli inwestora od giełdy