Rusza IPO Energi

Energa ogłosiła dziś zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej do 141.522.067 akcji, oferowanych przez Skarb Państwa i stanowiących 34,18% kapitału. Akcje te mają trafić do obrotu na rynku głównym GPW. Oferta planowana jest na IV kw. br.

Więcej o ofercie w serwisie "Puls Biznesu Premium" >>

Rusza IPO Energi

ISBnews
opublikowano: 04-11-2013, 12:11

Energa ogłosiła dziś zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej do 141.522.067 akcji, oferowanych przez Skarb Państwa i stanowiących 34,18% kapitału. Akcje te mają trafić do obrotu na rynku głównym GPW. Oferta planowana jest na IV kw. br.

Więcej o ofercie w serwisie "Puls Biznesu Premium" >>

fot. Tomasz Raś
fot. Tomasz Raś
None
None

"W związku z ofertą, Skarb Państwa Rzeczypospolitej Polskiej ma zamiar sprzedać akcje oferowane stanowiące do 34,18% istniejącego kapitału zakładowego spółki. W ramach oferty nie zostaną wyemitowane nowe akcje spółki" - głosi komunikat spółki.

Przeprowadzenie Oferty oraz dopuszczenie i wprowadzenie do obrotu na rynku podstawowym GPW jest uzależnione od uzyskania wszelkich niezbędnych zgód regulacyjnych, w tym uzyskania odpowiednich rejestracji w, zatwierdzeń przez i/lub dokonania odpowiednich zawiadomień do Komisji Nadzoru Finansowego, jak również rejestracji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych oraz podjęcia odpowiednich uchwał przez GPW, podkreślono w materiale.

W ub. tygodniu "Dziennik Gazeta Prawna" podał, powołując się na swoje ustalenia, że prospekt emisyjny Energi może zostać zatwierdzony przez KNF 13 listopada. Jeśli tak się stanie, w ciągu kilku dni uruchomiony zostanie roadshow, a IPO Energi odbyłoby się w pierwszej połowie grudnia.

W dzisiejszym komunikacie podano, że oferta będzie skierowana do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych w Polsce oraz wybranych uprawnionych zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, a "jej przeprowadzenie jest planowane w trakcie IV kwartału 2013 r., w zależności od warunków rynkowych".

J.P. Morgan i Bank Inwestycyjny UBS pełnią rolę globalnych współkoordynatorów i współprowadzących księgę popytu. Dom Maklerski PKO BP jest oferującym akcje spółki. Banco Espirito Santo, BofA Merrill Lynch, Citi, DM PKO BP i UniCredit pełnią rolę współprowadzących księgę popytu. Pozostałymi menedżerami oferty są Biuro Maklerskie Alior Banku, DM BOŚ, DI BRE Banku i Ipopema Securities.

Grupa jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku sięgającym 17%, wg stanu na grudzień 2012 r.

Zainstalowana w elektrowniach Grupy moc wytwórcza jest oparta na zdywersyfikowanych źródłach energii, takich jak węgiel, woda, wiatr i biomasa. Całkowita moc wytwórcza zainstalowana w elektrowniach Grupy wynosi 1,3 GW, z czego 38% (0,5 GW) pochodzi z OZE.

W 2012 r. sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych przez Grupę wyniosła 20,5 TWh, podczas gdy wolumen energii elektrycznej sprzedanej na rynku hurtowym wyniósł 7,8 TWh. W tym okresie produkcja energii elektrycznej Grupy wyniosła 4,1 TWh brutto. W okresie dziewięciu miesięcy zakończonym 30 września 2013 r. sprzedaż energii elektrycznej przez Grupę do odbiorców końcowych oraz na rynku hurtowym wyniosła, odpowiednio, 13,6 TWh oraz 9,1 TWh, a produkcja energii elektrycznej brutto wyniosła 3,8 TWh.

W 2012 r. Grupa wygenerowała przychód w wysokości 11,2 mld zł, EBITDA w wysokości 1,6 mld zł, oraz zysk netto w wysokości 456 mln zł. W okresie dziewięciu miesięcy zakończonych 30 września 2013 r. przychody Grupy wyniosły 8,5 mld zł, podczas gdy EBITDA wyniosła 1,5 mld zł, a zysk netto 598 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane