Rusza reforma poczty w UE

Mira Wszelaka
16-10-2001, 00:00

Wiele wskazuje na to, że ruszy długo odkładana reforma usług pocztowych w krajach UE. Kompromisem między KE a krajami „piętnastki” ma być wprowadzenie od 1 stycznia 2003 r. zasad wolnej konkurencji dla listów o wadze powyżej 100 g, a nie — jak poprzednio zakładała KE — 50 g.

Liberalizacja rynku usług pocztowych w Unii Europejskiej — choć nie stoi w miejscu — przebiega z dużymi oporami. Niektóre państwa członkowskie, np. Francja, chcą jak najdłużej korzystać z monopolu.

Impas w rozmowach chce przerwać przewodząca w tym półroczu Unii Europejskiej Belgia. Zdaniem Rika Deamsa, ministra Belgii odpowiedzialnego za usługi pocztowe, jeżeli nie uda się znaleźć kompromisu, to przewodnictwo jego kraju w UE będzie postrzegane jedynie przez pryzmat zamachu terrorystycznego z 11 września.

Dlatego za sprawą Belgii Komisja Europejska przedstawiła nową propozycję rozwiązań dotyczącą tempa liberalizacji usług pocztowych. Zgodnie z nimi, od 1 stycznia 2003 r. ma nastąpić otwarcie rynku na listy o wadze powyżej 100 g, a nie — jak wstępnie zakładała KE — 50 g. To oznacza, że liberalizacja na przesyłki od 50 do 100 g miałaby nastąpić nie wcześniej niż w 2006 r. Obecnie wolny rynek dotyczy listów i przesyłek o wadze powyżej 350 g. KE zobowiązała się również do przygotowania raportu na temat ewentualnych skutków pełnego otwarcia rynku w 2009 r.

Unijni eksperci obawiają się jednak storpedowania nowych planów spowolnionej liberalizacji zarówno przez Holendrów, jak i państwa skandynawskie, które są orędownikami szybkich zmian w tym segmencie usług.

Reforma usług pocztowych oznacza także szybszą liberalizację usług w Polsce. Gdyby „piętnastka” zgodziła się na propozycje KE, to z dniem naszego członkostwa w UE firmy kurierskie (w tym unijne) otrzymałyby wolny dostęp do świadczenia usług w przypadku przesyłek powyżej 100 g, co zdecydowanie naruszyłoby monopol Poczty Polskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Rusza reforma poczty w UE