Rusza regionalny fundusz poręczeń kredytowych

Maria Trepińska
10-04-2001, 00:00

Rusza regionalny fundusz poręczeń kredytowych

Już pod koniec maja ma rozpocząć działalność operacyjną na Śląsku pierwszy regionalny fundusz poręczeń kredytowych. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundusz Górnośląski. Obecnie finalizowane są rozmowy dotyczące udziałowców Funduszu Poręczeń.

Fundusz Górnośląski w Katowicach zainicjował utworzenie pierwszego na Śląsku funduszu poręczeń kredytowych dla regionalnych małych i średnich firm. W styczniu 2001 r. została zarejestrowana spółka Fundusz Poręczeń (FP), która obecnie przygotowuje się do rozpoczęcia działalności operacyjnej.

Szukanie kapitału

Prawdopodobnie w maju 2001 r. pierwsze śląskie małe i średnie firmy będą mogły skorzystać z poręczeń kredytowych FP. Obecnie zarząd Funduszu Górnośląskiego prowadzi jeszcze rozmowy z bankami zainteresowanymi współpracą oraz z gminami.

— Mamy podpisane listy intencyjne z bankami oraz gminami, które aktywnie zamierzają włączyć się w działalność funduszu poręczeń kredytowych — podkreśla Dariusz Pawelec, wiceprezes FG.

Obecnie kapitał zakładowy spółki FP wynosi 220 tys. zł. Jedynym udziałowcem jest Fundusz Górnośląski. W najbliższym czasie przewiduje się podwyższenie kapitału do 5 mln zł. Kto obejmie udziały, jeszcze nie wiadomo, ale wszystko wskazuje na to, że mogą to być banki i gminy, na terenie których ma być prowadzona działalność.

Prawdopodobnie zasadnicza część kapitału zostanie wniesiona przez Fundusz Górnośląski i bank PKO BP. Planowane jest także przystąpienie do FP Górnośląskiej Agencji Przekształceń Przedsiębiorstw i Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Głównie dla małych

Zdaniem Adama Graczyńskiego, dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa, należy utworzyć pięć lokalnych funduszy poręczeń kredytowych: w Katowicach, Tychach, Żorach, Częstochowie, Bytomiu. Ich powstanie jest uzależnione od tego, czy gminy te przystąpią do spółki FP.

— Jesteśmy zainteresowani współpracą z marszałkiem województwa śląskiego, ponieważ projekt utworzenia funduszu poręczeń kredytowych wpisany jest w strategię rozwoju regionu — dodaje Dariusz Pawelec.

Małe i średnie firmy, zatrudniające do 250 osób, będą mogły zabiegać o udzielenie poręczeń kredytowych po spełnieniu określonych warunków.

— W uproszczeniu można przyjąć, że przedsiębiorca spełniający wszystkie warunki banku, jednak nie mogący przedstawić wymaganych przez bank zabezpieczeń, otrzyma poręczenie wysokości 50 proc. zaciągniętego kredytu na okres nie przekraczający 2 lat — ujawnia Dariusz Pawelec.

Doświadczenia krajowe

W kraju działa 16 funduszy poręczeń kredytowych. Są wśród nich dwa o zasięgu regionalnym: w Białymstoku i Lublinie, które funkcjonują od ponad pięciu lat. Dysponują one kapitałem około 9 mln zł. Działają również małe lokalne fundusze poręczeń kredytowych m.in. w Biłgoraju, Koninie, Kutnie, Starachowicach, Radomiu, Olsztynie, Ustrzykach Dolnych.

— Przed przystąpieniem do realizacji naszego projektu analizowaliśmy funkcjonowanie innych funduszy w kraju — przyznaje Dariusz Pawelec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rusza regionalny fundusz poręczeń kredytowych