Czytasz dzięki

Ruszają loty certyfikacyjne Boeinga 737 MAX

opublikowano: 29-06-2020, 06:10

Jeszcze w poniedziałek mają rozpocząć się trzydniowe załogowe testy certyfikacyjne modelu 737 MAX produkowanego przez amerykański koncern lotniczy Boeing, donosi Reuters powołując się na źródła związane ze sprawą.

Uczestniczyć w nich mają piloci i członkowie załogi testowej z amerykańskiej Federalnej Administracji Lotniczej (FAA) oraz Boeinga

Boeing 737 Max w fabryce Boeinga w Renton w stanie Waszyngton
Zobacz więcej

Boeing 737 Max w fabryce Boeinga w Renton w stanie Waszyngton fot. Bloomberg

Test jest kluczowym wydarzeniem w najgorszym jak dotąd kryzysie Boeinga, rozpoczętym uziemieniem globalnej floty tych samolotów po wypadkach z jego udziałem, a następnie pogłębionym  pandemią COVID-19, która zmniejszyła popyt na podróże lotnicze i odrzutowce.

Uziemienie bardzo dobrze sprzedającego się modelu 737 MAX w marcu 2019 r. po katastrofach, w wyniku których zginęło 346 osób w Etiopii i Indonezji, wywołało procesy sądowe, dochodzenia prowadzone przez Kongres i Departament Sprawiedliwości oraz odcięło kluczowe źródło gotówki Boeinga.

Źródło agencji Reuters informuje, że po odprawie przedlotowej załoga wsiądzie do 737 MAX 7 wyposażonego w sprzęt testowy w Boeing Field niedaleko Seattle.

Organy regulacyjne w Europie i Kanadzie, ściśle współpracując z FAA, przeprowadzą również własne oceny i wskażą obawy wykraczające poza zarzuty FAA. Mogą one wymagać dodatkowych zmian w 737 MAX, aby mógł on powrócić do pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane