Ruszają projekty Palikota

JK
16-06-2008, 20:41

Sejm zajmie się sześcioma projektami ustaw z komisji "Przyjazne państwo". W kolejce czeka 27 kolejnych.

Nareszcie doczekaliśmy się efektów prawie półrocznej działalności sejmowej komisji "Przyjazne państwo", kierowanej przez Janusza Palikota (PO). Dzięki nadaniu numerów druku oficjalnymi dokumentami parlamentu stało się pierwszych sześć projektów nowelizacji ustaw mających ułatwić działalność gospodarczą.

Na najbliższe posiedzenie Sejmu, rozpoczynające się 25 czerwca, planowane są pierwsze czytania trzech projektów: zmian w VAT, ordynacji podatkowej i ustawie o spadkach i darowiznach. Nowelizacja ustawy o VAT wprowadza korzystniejsze zasady amortyzacji środków trwałych o wartości do 180 tys. zł. Firmy będą mogły je wpisać w koszty w ciągu jednego roku, a nie - jak zwykle dziś - w ciągu pięciu lat. Zmiana ta, zdaniem posłów komisji, usprawni inwestowanie i ograniczy liczbę operacji fiskalnych dokonywanych przez firmy.

Nowela ordynacji podatkowej ma ułatwić uzyskiwanie w urzędach skarbowych zaświadczeń o zaległościach podatkowych przez osoby sprzedające przedsiębiorstwa. Trzecia nowelizacja zakłada zmniejszenie formalności przy przekazywaniu majątku między członkami najbliższej rodziny.

Na wyznaczenie terminu pierwszego czytania oczekują kolejne trzy projekty. Zmiana ustawy o ochronie gruntów rolnych i lesnych ma przyspieszyć odralnianie na potrzeby inwestycyjne terenów w miastach. Następne dwa projekty poszerzają możliwości utylizacji odpadów medycznych oraz ułatwiają uzyskiwanie licencji detektywistycznych.

Komisja Palikota jest najbardziej pracowitą komisją w Sejmie tej kadencji. Od 11 stycznia odbyła aż 129 posiedzeń, co jest absolutnym rekordem. Na drugim miejscu plasuje się komisja finansów publicznych z 48 posiedzeniami.

[JK]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ruszają projekty Palikota