Ruszył nowy blok w Elektrowni Łagisza za 2 mld zł

PAP
29-06-2009, 14:07

Blisko 3,5 roku od rozpoczęcia budowy w  należącej do Południowego Koncernu Energetycznego Elektrowni Łagisza w Będzinie rozpoczął pracę nowy blok energetyczny. Zaliczana do największych w polskiej energetyce inwestycja pochłonęła ok. 2 mld zł.

O pomyślnym zakończeniu trwającego 720 godzin ruchu próbnego i formalnym przekazaniu nowego bloku do eksploatacji poinformował w poniedziałek Dariusz Wójcik z PKE. Podpisanie stosownego protokołu oznacza, że blok o mocy 460 megawatów może w pełni służyć produkcji prądu.

"Zrealizowanie projektu da wchodzącemu w skład grupy Tauron koncernowi możliwość produkcji czystej energii po konkurencyjnych kosztach" - powiedział Wójcik.

Prace przy budowie ruszyły w styczniu 2006 r. We wrześniu ubiegłego roku rozpalono palniki do prób technologicznych, w lutym z bloku popłynął pierwszy prąd, a w maju rozpoczął się próbny ruch. Inwestycja była finansowana ze środków własnych PKE, pożyczek funduszy ekologicznych oraz ze środków pochodzących z emisji obligacji.

Nowy blok będzie spalał rocznie ok. 1,2 mln ton węgla. Będzie emitował jedną czwartą dwutlenku węgla mniej niż stare bloki. Mniejsza będzie także emisja dwutlenku siarki i tlenków azotu - zgodnie z normami UE będzie to poniżej 200 mg na metr sześc.

Blok w Łagiszy znalazł się na stworzonej przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE) liście najnowocześniejszych nowych elektrowni na świecie, dających wysoką sprawność i niską emisję CO2.

Nowy blok jest największym na świecie blokiem energetycznym z tzw. kotłem przepływowym CFB na parametry nadkrytyczne, co oznacza, że został zbudowany zgodnie z najnowocześniejszymi dostępnymi technologiami.

Południowy Koncern Energetyczny, wchodzący w skład holdingu Tauron Polska Energia, jest drugim pod względem wielkości polskim producentem energii; ma 14 proc. udziału w krajowej zainstalowanej mocy elektrycznej i 16 proc. rynku ciepła w woj. śląskim.

Grupa Tauron planuje dalsze inwestycje w nowe moce wytwórcze, szacowane w sumie na kilkanaście mld zł. Nowe bloki na węgiel mają powstać m.in. w elektrowniach Jaworzno i Halemba, a blok parowo-gazowy w Stalowej Woli. W Elektrowni Blachownia ma powstać m.in. elektrownia poligeneracyjna, oparta na zgazowaniu węgla. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Ruszył nowy blok w Elektrowni Łagisza za 2 mld zł