Czytasz dzięki

Ruszyła giełda pszenicy

opublikowano: 14-05-2020, 16:37

Właściciela zmieniło 250 ton pszenicy. Sprzedający był jeden, kupujących – dziesięciu. Obroty to prawie 210 tys. zł

14 maja 2020 r. stał się kolejnym historycznym dniem w historii Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Na rynku rolnym prowadzonym przez będącą własnością GPW Towarową Giełdę Energii doszło do pierwszej transakcji. Sprzedający znalazł dziesięciu chętnych na 250 ton pszenicy po około 830 zł za tonę. Wartość zawartych transakcji wyniosła więc 207,5 tys. zł. 

Zobacz więcej

Pszenica

Bloomberg

Każdy kupujący kupił po 25 ton zboża. To minimalna jednostka transakcyjna jaką operuje się na rynku rolnym grupy GPW. Nie można jednak kupić ani sprzedać 28 ton. Każda transakcja musi opiewać na 25 ton lub ich wielokrotność.

- 250 ton to nie jest dużo. Polska produkcja pszenicy to około 10 mln ton. Samo to, że po dwóch miesiącach doszło do transakcji jest jednak przełomem i sukcesem. Na razie nie spodziewam się jednak wielu kolejnych transakcji. Możliwe, że po zbiorach handel na giełdzie się rozkręci. Obecnie pszenicy jest w Polsce bardzo mało, gdyż wiele jest eksportowane. W portach można uzyskać nawet 900 zł za tonę. Podejrzewam, że kupującymi byli pośrednicy, którzy wcześniej podpisali kontrakty na dostawy, a ze względu na zamieszanie związane z COVID-19 mieli problemy z realizacją tych kontraktów – komentuje Marta Skrzypczyk, dyrektor biura analiz makroekonomicznych sektora agro w BNP Paribas Bank Polska.

Dzisiejsze transakcje zawarto w formie aukcji, co oznacza, że sprzedający ustalił na wstępie cenę minimalną, a kupić zboże mogli tylko ci, którzy zaoferowali stawki równe lub wyższe cenie sprzedającego.

Co ciekawe, system aukcyjny, w którym doszło do pierwszych transakcji, nie miał być podstawową formą handlu na giełdzie rolnej. Jedynie w tej formie miał się odbywać handel najlepszym gatunkowo z trzech rodzajów pszenicy. Z analiz wyszło bowiem, że zbiorów o takiej jakości jest tak mało, że trudno byłoby nimi prowadzić handel w systemie kursu jednolitego, który - tak jak u zarania rynku akcji GPW - ma być podstawową formą ustalania ceny na rynku rolnym. Po ustalonej cenie mają być zawierane wszystkie transakcje danego dnia na pszenicę o danej klasie jakościowej złożoną w konkretnym magazynie autoryzowanym. Sesje w tym systemie odbywają się w środy od połowy marca 2020 r., ale dotychczas nie doprowadziły do zawarcia jakiejkolwiek transakcji.

Transakcje w systemie aukcyjnym mogą odbywać się dowolnego dnia. To wystawiający ofertę decyduje kiedy chciałby przeprowadzić aukcję. Musi jednak wystawić na sprzedaż co najmniej 250 ton zboża.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane