Rybacy nie będą blokować portów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-02-2005, 18:02

Rybacy nie będą blokować portów, bo porozumieli się z Ministerstwem Rolnictwa w sprawie limitów połowowych - poinformował PAP w środę wiceminister rolnictwa Jerzy Pilarczyk. "Podczas dzisiejszych rozmów ustaliliśmy, że będzie przywrócone prawo do połowów 1085 ton dorsza dla rybaków, którzy do tej pory nie mieli prawa do połowów dorsza.

Rybacy nie będą blokować portów, bo porozumieli się z Ministerstwem Rolnictwa w sprawie limitów połowowych - poinformował PAP w środę wiceminister rolnictwa Jerzy Pilarczyk. "Podczas dzisiejszych rozmów ustaliliśmy, że będzie przywrócone prawo do połowów 1085 ton dorsza dla rybaków, którzy do tej pory nie mieli prawa do połowów dorsza. Te kwoty połowowe zostaną przydzielone 32 kutrom, które do tej pory nie miały prawa do połowów dorsza na Bałtyku" - powiedział Pilarczyk.

Wyjaśnił, że przyczyną tego, iż 32 kutry nie miały prawa do połowów dorsza był fakt, iż w poprzednich latach przyznany im limit był wykorzystywany w niewielkim stopniu. "Można więc było wnioskować, że niezbyt dużą wagę przywiązywali do połowów dorsza na Bałtyku" - tłumaczył.

Pilarczyk zapewnił, że proces likwidacji kutrów będzie kontynuowany. Taka likwidacja odbywa się na wniosek właściciela kutra, a przypadające na ten kuter kwoty połowowe są wycofywane.

"Przyjęliśmy także zobowiązanie do przedstawienia na forum Unii Europejskiej problemu wydłużenia okresu ochronnego dla dorszy z 2 do 4,5 miesiąca. Bo jako administracja polska nie jesteśmy w stanie samodzielnie tej decyzji zmienić. Zamierzamy przedstawić to bezpośrednio komisarzowi Unii Europejskiej" - tłumaczył Pilarczyk.

Polska otrzymała na 2005 rok limit połowów 13,2 tys. ton dorsza, podczas gdy w 2004 rybacy mogli wyłowić 15,8 tys. ton dorsza.

Kwoty te ustalane są w ramach Międzynarodowej Komisji Rybołówstwa Morza Bałtyckiego (ICS), na podstawie wyników badań i analiz prowadzonych przez tę organizację, dotyczących zasobów morza. ISC oceniła, że stan zasobów dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego jest zły.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane