Rybacy od wtorku mogą odbierać zezwolenia połowowe

Polska Agencja Prasowa SA
02-01-2006, 12:08

Od wtorku rybacy będą mogli odbierać zezwolenia połowowe - poinformował w poniedziałek PAP dyr. departamentu rybołówstwa ministerstwa rolnictwa Grzegorz Łukasiewicz.

Od wtorku rybacy będą mogli odbierać zezwolenia połowowe - poinformował w poniedziałek PAP dyr. departamentu rybołówstwa ministerstwa rolnictwa Grzegorz Łukasiewicz.

    Wydawanie zezwoleń jest możliwe dopiero po opublikowaniu unijnego rozporządzenia w sprawie kwot połowowych. Rozporządzenie KE ma się ukazać jeszcze w poniedziałek.  

    Zarząd Główny Stowarzyszenia Armatorów Rybackich (SAR) w Kołobrzegu informował w sobotę PAP, że polska flota rybacka zostaje z dniem 1 stycznia 2006 roku "unieruchomiona w portach z powodu nie wydania armatorom statków rybackich specjalnych zezwoleń połowowych".

    Według rybaków z SAR, brak zezwoleń "to kolejny przykład nieudolności polskiej administracji rybackiej, która swoimi decyzjami prowadzi do niszczenia polskiego rybołówstwa".

    Łukasiewicz przypomniał w poniedziałek, że ostatnia unijna Rada ministrów rolnictwa poświęcona rybołówstwu odbyła się 22 grudnia. Podczas tego spotkania została ustalona wielkość kwot połowowych. Jednak na razie nie opublikowano jeszcze rozporządzenia w sprawie wysokości kwot i technicznych warunków połowowych na 2006 rok.

    Zgodnie z przepisami Polska powinna wydawać zezwolenia połowowe od 1 stycznia 2006 roku. W dokumencie tym zostaje określona m.in. indywidualna kwota połowowa dotycząca poszczególnych gatunków ryb.

    Jak wyjaśnił dyrektor, Polska, nie czekając na oficjalny unijny dokument, przygotowała już zezwolenia, ale może je wydać rybakom dopiero po opublikowaniu rozporządzenia.

    Łukasiewicz zapewnił, że zezwolenia znajdują się już u Okręgowych Inspektorów Rybołówstwa Morskiego i od wtorku rybacy będą mogli je odbierać.

    Komisja Europejska przyznała Polsce m.in. możliwość połowu w 2006 roku 15 tys. ton dorsza wobec 13 tys. ton w 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Rybacy od wtorku mogą odbierać zezwolenia połowowe