Ryczałt od aut poprawiony

opublikowano: 12-11-2014, 00:00

Posłowie przyjęli kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców. Nowe przepisy znajdą się w dwóch ustawach.

Parlament uwzględnił postulaty pracodawców dotyczące zryczałtowanego podatku od korzystania z aut służbowych do celów prywatnych. Sejm przyjął poprawkę zgłoszoną w trakcie prac Senatu nad przepisami w tej sprawie, przewidzianymi w ustawie o ułatwieniach w wykonywaniu działalności gospodarczej. Poprawka dotyczy korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych za częściową odpłatnością pobieraną od pracownika. Takiej sytuacji ustawa wcześniej nie uwzględniała.

Zgodnie z przyjętym przepisem podstawą opodatkowania pracownika będzie wartość jego przychodów, pomniejszona o odpłatność. Zryczałtowany podatek wyniesie 45 zł przy pojemności silnika do 1600 cm sześc. i 72 zł przy większej pojemności. Sejm poparł także poprawki Senatu precyzujące zasady naliczania preferencyjnej akcyzy za olej opałowy. Modyfikuje ona przepis o stosowaniu wyższej stawki, gdy nie są spełnione warunki uprawniające do preferencji. Po zmianach nie będzie kar dla sprzedających za drobne błędy formalne, gdy jest ustalony nabywca oleju.

Ustawa jest czwartą deregulacją autorstwa resortu gospodarki. Zawiera ponad 40 rozwiązań wymagających zmian w 30 ustawach. Ułatwienia przewiduje także inna ustawa, uchwalona przez Sejm, która trafi jeszcze do Senatu. Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pozwoli znakować towary importowane według nowych i starych regulacji jeszcze przez 3 lata, do 1 stycznia 2018 r. Obecnie trzeba zamieszczać informacje w języku polskim, określające m.in. adres importera. Dzięki nowelizacji wystarczy podanie na towarze adresu przedsiębiorcy z każdego kraju UE oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane