Rynek będzie się konsolidował

[ANB]
opublikowano: 05-01-2012, 00:00

KOMENTARZ

LESZEK POMORSKI

prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów

Wpierwszych miesiącach 2012 r. procentowy wzrost liczby samochodów w wynajmie powinien utrzymać się na podobnym poziomie jak w analogicznym okresie ubiegłego roku. Outsourcing floty zapewnia bowiem firmom mobilność, ale nie obciąża ich budżetów. Jest zatem najlepszym możliwym rozwiązaniem dla dużej grupy klientów. Tym bardziej, że w czasach recesji przedsiębiorcy szukają sposobów na optymalizowanie kosztów i dokładnie analizują każdą ofertę, zanim zdecydują się na leasing lub wynajem pojazdów. Dlatego, mimo ogólnego spowolnienia gospodarczego, branża wynajmu długoterminowego systematycznie i stabilnie się rozwija.

Podsumowując 2011 r. warto przypomnieć o przejęciu ING Car Lease przez firmę Alphabet. Pierwsze miesiące nowego roku dla obydwu podmiotów będą czasem wdrażania wspólnych założeń. Jest zresztą prawdopodobne, że planowe fuzje i przejęcia staną się charakterystycznym zjawiskiem w branży wynajmu długoterminowego również w najbliższych dwunastu miesiącach.

Uregulowania wymagają również inne kwestie — pełne odliczanie podatku VAT od zakupu firmowego samochodu i paliwa, a także rosnące znaczenie ekologii i bezpieczeństwa na drogach. Dopóki jednak nie zostaną wprowadzone odpowiednie przepisy, na przykład ulgi podatkowe czy prawne dotyczące „zielonych” flot, nie przewiduję dynamicznego wzrostu wynajmu ekosamochodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [ANB]

Polecane