Rynek biurowy nie traci tempa

31-08-2015, 22:00

W Warszawie buduje się ponad 725 tys. mkw. biur, a kolejne 28 tys. mkw. przechodzi modernizację. Intensywny rozwój przeżywają też Wrocław, Poznań i Trójmiasto

W I półroczu 2015 r. stołeczny rynek biurowy powiększył się o prawie 147 tys. mkw. — wynika z danych JLL. Największe obiekty oddane do użytku to: Postępu 14 (34,3 tys. mkw.), Spektrum Tower (27,3 tys. mkw.) i Pacific (17,6 tys. mkw.). Od stycznia do czerwca także popyt na nowoczesne biura był bardzo wysoki (390,2 tys. mkw.) — W II kwartale wielkość powierzchni wynajętej na obrzeżach Centrum zrównała się z tą z Mokotowa, dotychczas najchętniej wybieranego przez najemców — zauważa Tomasz Czuba, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych w JLL.

POWÓD DO DUMY:
Zobacz więcej

POWÓD DO DUMY:

Według raportu „Global Outlook 2015” firmy DTZ, Warszawa zajmuje trzecie miejsce w Europie — po Brukseli i Dublinie — pod względem atrakcyjności lokalizacyjnej biur. Marek Wiśniewski

Polski prestiż

Według raportu „Global Outlook 2015” firmy DTZ, Warszawa zajmuje trzecie miejsce w Europie — po Brukseli i Dublinie — pod względem atrakcyjności lokalizacyjnej biur. Niektóre warszawskie biurowce cieszą się powodzeniem wśród światowych inwestorów, co potwierdzają ubiegłoroczne spektakularne transakcje sprzedaży Rondo I i Metropolitana.

Według analiz firmy Walter Herz, polski rynek jest atrakcyjny przede wszystkim ze względu na stabilny wzrost gospodarczy. Wskaźniki ekonomiczne potwierdzają, że nasza gospodarka rozwija się najszybciej w Europie Środkowo-Wschodniej. Pozwala to inwestorom m.in. obiektów Warsaw Spire, Gdański Business Center i Eurocentrum Office Complex na uruchamianie następnych etapów projektów. Ghelamco planuje już budowę kolejnego imponującej wielkości obiektu biurowego — Sienna Towers z funkcjami handlowymi o łącznej powierzchni ponad 100 tys. mkw. — który stanie niedaleko Warsaw Spire. Wśród powstających w centrum miasta najbardziej zaawansowanych technologicznie budynków eksperci Walter Herz wymieniają również: Q22, Astoria Premium Office, Prime Corporate Center, Królewska, Plac Zamkowy-Business with Heritage oraz Hotel Europejski, w którym zaprojektowano także część biurową.

Na pełnych obrotach

Dla najemców poza adresem liczy się także oryginalny projekt, który wyróżnia biurowiec na rynku. Koncepcją aranżacyjną szczególnie wybijają się rewitalizowane obiekty zabytkowe. Sztandarowymi przykładami warszawskich inwestycji biurowych realizowanych z wykorzystaniem tkanki historycznych budynków są powstająca już Hala Koszyki i oczekujący na start budowy ArtNorblin na terenie dawnej fabryki w centrum Warszawy.

Luksusowe powierzchnie oferują także biura w odrestaurowanych zabytkowych kamienicach, m.in. Smolna 40 — rewitalizowana kamienica rodziny Branickich przy rondzie Charles’a de Gaulle’a, odnowiona kamienica Le Palais przy Próżnej czy kamienica hrabiego Raczyńskiego przy placu Małachowskiego.

Tendencja krajowa

Aktywność deweloperska w Warszawie utrzymuje się na wysokim poziomie. Ponad 725 tys. mkw. jest w budowie, a kolejne 28 tys. mkw. przechodzi modernizację — wynika z szacunków JLL. Intensywny rozwój przeżywają także rynki biurowe w najważniejszych miastach poza Warszawą.

Jak informuje Paweł Skałba, dyrektor działu powierzchni biurowych Colliers International, w I połowie roku najwięcej biur oddano do użytku we Wrocławiu (50,9 tys. mkw.), Poznaniu (48,4 tys. mkw.) i Trójmieście (31,7 tys. mkw.). Umiarkowane przyrosty odnotowały Łódź i Szczecin. Pojedyncze biurowce zasiliły rynki w Krakowie (Bonarka 4 Business E), Katowicach (A4 Business Park II) i Lublinie (Centrum Park Offices).

Według danych JLL, w miastach stolicach regionów powstaje łącznie ponad 650 tys. mkw. Najwięcej buduje się we Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście. — Rok 2014 był bardzo dobry dla stolic regionów, a I połowa 2015 r. potwierdza utrzymanie tej tendencji. Naszym zdaniem, w tym roku pobity zostanie ubiegłoroczny rekord popytu. Aktywność deweloperska rośnie, co oznacza, że najemcy będą mieli większy wybór pod względem adresu i standardu budynku — uważa Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w JLL.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Rynek biurowy nie traci tempa