Rynek boi się koalicji SLD-UP z PSL, złoty traci

PROCHEM S.A.
opublikowano: 25-09-2001, 15:47

WARSZAWA (Reuters) - We wtorek złoty stracił na wartości gdyż inwestorzy zagraniczni zaczęli sprzedawać go w obawie, że SLD-UP będzie musiało tworzyć koalicję z populistami lub rządzić samodzielnie, nie posiadając większości. Utrudni to szybką naprawę finansów państwa.

"Zagraniczni inwestorzy od rana kupują dolary, przede wszystkim dlatego, że rosną obawy wynikające z wyników wyborów. Poza tym nastroje na świecie też są słabe" - powiedział Paweł Wołczyński, dealer z Seciete Generale.

Od piątkowego popołudnia złoty stracił wobec dolara 1,4 procent i około 1,9 procenta do euro.

O godzinie 15.45 dolara wyceniano na 4,225 złotego, poziomie o 0,8 procent słabszym niż rano. Euro wyceniano zaś na 3,8947 złotego, czyli poziomie wobec naszej waluty silniejszym o 1,6 procent wobec wtorkowego otwarcia.

Niepewność wynikająca z niejednoznacznych wyników wyborów nie pozwoli też prawdopodobnie Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) na obniżenie stóp procentowych na dwudniowym posiedzeniu, które rozpoczyna się we wtorek.

We wtorek spotkali się także liderzy SLD, by zastanowić się nad przyszłymi decyzjami dotyczącymi tworzenia rządu.

Dealerzy są zdania, że z punktu widzenia rynku najgorszym z realnych rozwiązań byłaby koalicja z Polskim Stronnictwem Ludowym (PSL). Ludowcy nie chcą bowiem zaakceptowanego już przez rynki kandydata na stanowisko ministra finansów, Marka Belki.

"Rynki obawiają się, że SLD utworzy koalicję z PSL, a to mogłoby oznaczać koniec dla planu ratunkowego Belki. Kapitał portfelowy odpływa dziś z Polski" - powiedział dealer z jednego z zagranicznych banków w Warszawie.

((Justyna Pawlak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PROCHEM S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynek boi się koalicji SLD-UP z PSL, złoty traci