Rynek czeka na nowe dane

Konrad Soszyński
opublikowano: 30-10-2000, 00:00

Rynek czeka na nowe dane

Niższy niż w ubiegłym roku wzrost cen żywności w pierwszej połowie października oraz również mniejszy wzrost indeksu cen żywności z wyłączeniem grupy „warzywa i owoce”, wskazuje na to, że ostatnio wysoki udział cen żywności we wzroście inflacji ma charakter sezonowy i jego wpływ powinien niedługo ustać. Tezę tę potwierdza spadająca od lata dynamika cen mięsa oraz pieczywa i produktów zbożowych, których niedawny wzrost był efektem suszy i znacznego spadku podaży żywności.

MIMO tych pozytywnych dla poziomu cen danych i lekkiego spadku rentowności najdłuższych obligacji, krzywe rentowności obligacji skarbowych oraz swapów są na znacznie wyższym poziomie niż na początku miesiąca.

POWODEM tego jest przedłużający się kryzys w AWS i wynikające z tego obawy o możliwość uchwalenia budżetu w pierwotnie zakładanym kształcie z deficytem ekonomicznym na poziomie 1,6 proc. PKB, a w konsekwencji zwiększenie restrykcyjności polityki monetarnej.

SYTUACJA ta, a także problemy z uchwaleniem ustaw zmieniających stawki VAT w przyszłym roku ma obecnie większy wpływ na rynki finansowe i wiarygodność Polski niż głośno dyskutowane ostatnio odejście do EBOiR szefowej Narodowego Banku Polskiego i spekulacje dotyczące jej następcy. Zaproponowane przez prezydenta kandydatury na stanowisko szefa banku centralnego zostały dobrze przyjęte przez inwestorów, którzy uznali, że osoby te zapewnią prowadzenie równie odpowiedzialnej jak do tej pory polityki monetarnej.

NAJWAŻNIEJSZYM wydarzeniem w najbliższym tygodniu będzie ogłoszenie w środę stanu rachunku obrotów bieżących we wrześniu. Jego poziom jest prognozowany przez analityków w przedziale między 0,7 mld a 1,1 mld dolarów. Różnice w szacunkach wynikają po części z wątpliwości co do momentu spłaty odsetek od zadłużenia wobec Klubu Paryskiego, która nastąpiła na przełomie września i października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Soszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynek czeka na nowe dane