Rynek IT w 2017 r. wypełzł na 1,7 proc. plus

GSU
opublikowano: 20-06-2018, 12:00

Polska branża informatyczna z trudem osiągnęła w ubiegłym roku niewielki wzrost.

Według  opublikowanego właśnie rankingu Computerworld TOP 200 przychody polskiego sektora IT wzrosły w minionym roku 1,7 proc. Wzrost jest jednak iluzoryczny, gdyż ubiegłoroczna inflacja wyniosła 2 proc. W ujęciu realnym rynek więc ponownie się skurczył.

Telekomunikacja w 2017 r. odnotowała jeszcze słabszy wzrost -  o 0,7 proc.

„Gdyby powiedzieć, że po spadkowym 2016 r. w 2017 r. nastąpiło ożywienie, byłaby to gruba przesada” – czytamy w najnowszym zestawieniu Top200.

W marcu sygnalizowaliśmy, że po spadkowym 2016 r., w którym, według miesięcznika „Computerworld”, rynek skurczył się o 5 proc., do 59,7 mld zł w 2017 r. mógł również nastąpić spadek sprzedaży.

Wzrost przychodów branży IT wypada jeszcze bardziej blado w zestawieniu z dynamiką PKB,  która w ubiegłym roku poszybowała do poziomu 4,6 proc.

„To oznacza, że polskie IT rosło trzy razy wolniej niż cała gospodarka – w dobrych latach było na odwrót. Nie udało się powtórzyć wyniku sprzed spadku o 5,2 proc. w 2016 r.: do 63 mld zł przychodów z 2015 r. zabrakło 2,3 mld zł.

Raport zwraca uwagę, że o wynikach polskiego sektora IT decyduje w znacznej mierze grupa kilkudziesięciu największych firm. Pierwsza pięćdziesiątka z zestawienia „Największe firmy informatyczne działające w Polsce” ma z IT przychody przekraczające 45 mld zł. Cała reszta, ponad 330 firm, generuje 15,5 mld zł przychodu.
 
„Innymi słowy: trzy czwarte całych przychodów branży IT w naszym rankingu tworzy tylko 50 firm. I to właśnie ich sytuacja w dużej mierze zadecydowała o słabym wzroście rynku. Przychody pierwszej pięćdziesiątki (którą zamykają firmy mające ok. 300 mln zł obrotu) spadły o 0,4 proc. Jedynie Action, największa firma zestawienia sprzed dwóch lat, stracił w ciągu roku 1,2 mld przychodu!” -  czytamy.

W rankingu największych firm sektora IT spośród 387 przedsiębiorstw aż 257 powiększyło przychody, a 111 odnotowało ich spadek (19 pozostałych występuje w zestawieniu po raz pierwszy bądź nie odnotowało zmiany przychodów). Firm rosnących jest więc ponad dwa razy więcej niż tych o malejących przychodach.  Jednak w pierwszej pięćdziesiątce sytuacja jest zgoła odmienna: rosnących jest więcej zaledwie połowę: 29 firm rośnie, 20 spada, jedna, powstałe na początku 2017 r. DXC Technology, debiutuje w rankingu. Firmy o mniejszych przychodach, w dalszej części rankingu, radziły sobie relatywnie lepiej, ale nie były w stanie nadrobić tego, co straciły największe.

Sektory, które kupują najwięcej usług i sprzętu informatycznego to: bankowość, administracja publiczna, handel, przemysł wraz z budownictwem oraz finanse i ubezpieczenia. Wyraźny wzrost nakładów widoczny był jedynie w handlu. Ale dwie branże wydające najwięcej znacznie ograniczyły swoje wydatki informatyczne: bankowość o 14,5 proc., a sektor publiczny o 10,7 proc. W administracji był to kolejny rok spadków (w 2016 r. spadła o 25,6 proc.), więc można mówić o pogłębieniu trendu.  © ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GSU

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu