Rynek jeszcze przyspieszył

WCH
09-07-2008, 00:00

Z ogólnoeuropejskiego sondażu przeprowadzonego wśród 27 tys. gospodarstw domowych wynika, że w sektorze usług telekomunikacyjnych w Europie pojawiły się nowe sposoby ich użytkowania. Rośnie liczba użytkowników, którzy rezygnują z telefonii stacjonarnej na rzecz komórkowej, 24 proc. gospodarstw domowych w państwach członkowskich korzysta wyłącznie z komórek.

Aż 22 proc. używa domowego komputera do wykonywania połączeń telefonicznych przez internet. Liczba ta jest dwukrotnie wyższa na Łotwie (58 proc.), Litwie (51 proc.), w Republice Czeskiej (50 proc.), Polsce (49 proc.) i Bułgarii (46 proc.). Gospodarstwa domowe korzystają z bezprzewodowego dostępu do internetu poprzez sieci telefonii komórkowej lub sieci satelitarne. Częściej odbierają także cyfrową telewizję naziemną — obecnie to 12 proc. To wzrost o 5 proc., licząc od zimy 2007 r. Co dziesiąte gospodarstwo domowe odbiera telewizję za pomocą więcej niż jednego źródła. O 10 proc. wzrosła liczba europejskich gospodarstw domowych, które kupują wiązane pakiety usług telekomunikacyjnych i mediów. Obecnie jest ich 29 proc. Nadal jednak priorytetem dla konsumentów pozostaje jakość oferowanych usług.

Aż 22 proc. europejskich gospodarstw domowych ma trudności z kontaktowaniem się ze swoim dostawcą usług internetowych w związku z problemami z połączeniem. Co czwarty użytkownik telefonii komórkowej nie zawsze jest w stanie połączyć się z siecią, a 28 proc. użytkowników zostaje czasami rozłączonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WCH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Rynek jeszcze przyspieszył