Rynek kredytów mieszkaniowych zaskoczył

Miniony kwartał przyniósł wysoką wartość akcji kredytowej i liczby zawieranych umów oraz więcej wydawanych pozwoleń na budowę.

W II kw. 2019 wzrosła sprzedaż kredytów przeznaczonych na cele mieszkaniowe w porównaniu do poprzedniego kwartału zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym – poinformował Związek Banków Polskich (ZBP) w raporcie AMRON-SARFiN. Banki łącznie udzieliły blisko 59 tys. kredytów mieszkaniowych o wartości 16,4 mld zł, co oznacza wzrost o 20,95 proc. wobec poprzedniego kwartału.

- Poziom akcji kredytowej w II kwartale 2019r był najwyższy od 42 kwartalnych obserwacji publikowanych w naszych raportach. Wartość udzielonych kredytów w wysokości 16,5 mld zł osiągnęła poziom z III kw. 2008  r. – ostatniego kwartału przed dotarciem do Polski kryzysu subprime. Rekordowa – najwyższa od 31 kwartałów – była również liczba udzielonych kredytów - mówi dr Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich.

Dodaje, że średnia wartość kredytu mieszkaniowego po II kw. wyniosła 276 622 zł, czyli o 3,17 proc. więcej niż przed trzema miesiącami.

ZBP zwraca uwagę na rynek budownictwa mieszkaniowego, na którym pojawiło się także kilka niespodzianek. Pierwszą z nich był wzrost od kwietnia do czerwca liczb wydawanych pozwoleń na budowę, o blisko 25 proc. w porównaniu do I kw. Tym samym był to najlepszy wynik od początku statystyk notowanych przez GUS. 

Liczba rozpoczętych budów w omawianym okresie wzrosła o prawie 15 proc. W pierwszym półroczu 2019 r. deweloperzy wybudowali prawie 59 tys. mieszkań, czyli o 22 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Rosnące ceny mieszkań zdaniem ekspertów ZBP skutkują stopniowym spadkiem średniej powierzchni użytkowej mieszkań do 53 m kw. Największy średni metraż lokali wyniósł 56,72 m kw. na rynku wrocławskim. Najniższą średnią powierzchnię natomiast zanotowano w Krakowie – 50,01 m kw.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane