Rynek miedzi zdominowany przez pesymistów

opublikowano: 12-02-2018, 13:33
aktualizacja: 12-02-2018, 13:38

Największej przecenie miedzi od blisko dwóch lat towarzyszyło wyraźne pogorszenie nastrojów na rynku surowca.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W ubiegłym tygodniu miedź potaniała na giełdzie COMEX o 4,8 proc., co oznaczało najgorszy tydzień jej notowań od 21 miesięcy. Nastrojom zaszkodził wzrost zapasów w magazynach monitorowanych przez londyńską giełdę LME do najwyższego pułapu od ponad sześciu miesięcy oraz wyprzedaż na globalnych rynkach akcji. Choć w poniedziałek ceny rosną o 1,4 proc., do 3,08 USD za funt, to poprawa koniunktury raczej nie okaże się trwała, uważają analitycy Commerzbanku. Na rynkach finansowych utrzymuje się podwyższona zmienność, a inwestorzy spekulacyjni porzucają obstawianie zwyżek cen miedzi, zauważają w nocie do klientów specjaliści.

„Duzi spekulanci wycofują się z rynku miedzi od pięciu tygodni, a w tym czasie na czysto ich długie pozycje skurczyły się o połowę” – wynika z noty.

Znaczną przewagę pesymizmu widać także wśród analityków instytucji finansowych. Spośród 13 specjalistów ankietowanych przez agencję Bloomberg zaledwie dwóch obstawia zwyżki, podczas gdy niedźwiedzio nastawionych jest ośmiu. Mimo ostatniego pogorszenia nastrojów w ciągu 12 miesięcy notowania miedzi wciąż utrzymują się na 10,5-procentowym plusie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek miedzi zdominowany przez pesymistów