Rynek niedźwiedzia na Dow Jones

opublikowano: 11-03-2020, 21:33

Dow Jones stracił w środę 5,85 proc. wartości. S&P500 spadł o 4,9 proc., a Nasdaq zniżkował o 4,7 proc.

Rollercoaster na amerykańskich rynkach akcji trwa. Po wtorkowym odreagowaniu poniedziałkowej przeceny, w środę znów dominowała podaż. Pesymizm inwestorów wzrósł po tym jak Goldman Sachs prognozował, że do połowy roku zakończy się najdłuższy w historii rynek byka na S&P500. Jako główny powód spadków cen akcji podawano jednak brak sygnalizowanych przez Donalda Trumpa działań stymulacyjnych, mających przeciwdziałać osłabieniu gospodarki na skutek epidemii koronawirusa. Dopiero pod koniec sesji poinformowano o planowanej na środę konferencji prezydenta USA, co pozwoliło indeksom rynków akcji odrobić niewielką część strat w ostatnich minutach handlu i wzrosnąć spadającym wcześniej rentownościom obligacji 10- i 30-letnich USA. Wzrost nadziei na ogłoszenie pomocy gospodarce pozwolił uniknąć S&P500 i Nasdaq rynku niedźwiedzia, ale nie uratował przed tym średniej Dow Jones, która po 11 latach zanotowała spadek wartości o ponad 20 proc. od ostatniego szczytu.

fot. Bloomberg

Innym powodem środowej przeceny było ogłoszenie przez Światową Organizację Zdrowia, że epidemia koronawirusa stała się pandemią. Choć trudno uznać to za zaskoczenie, to rynek zareagował na tą wiadomość pogłębieniem przeceny. Nastroje dołuje to, że wciąż brak dobrych wiadomości z frontu walki z pandemią, natomiast pojawiają się stale złe.

Pomimo przeceny akcji w środę staniało także złoto. Spadła wyraźnie cena ropy, bo rynek spodziewa się jej nadpodaży w związku z rywalizacją saudyjsko-rosyjską.

Na zamknięciu spadała wartość wszystkich 11 głównych segmentów S&P500. Najwięcej traciły spółki przemysłowe (-5,9 proc.), finansowe i energii (po -5,5 proc.). Najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty telekomunikacji (-4,3 proc.) i ochrony zdrowia (-3,9 proc.). Na zamknięciu spadały kursy aż 495 spółek wchodzących w skład indeksu S&P500.

Staniały wszystkie blue chipy ze średniej przemysłowej Dow Jones. Najmocniej, aż o 18 proc. spadał kurs Boeinga, który poinformował, że zamierza skorzystać z całej kwoty pożyczki 13,8 mld USD, udzielonej mu wcześniej przez banki. Najmniej, o 0,8 proc., spadła wartość UnitedHealth Group z sektora ochrony zdrowia. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane