Rynek o odwołaniu szefa PKO BP

Adrian Boczkowski
opublikowano: 07-07-2009, 18:22

Jak rynek postrzega Jerzego Pruskiego i  jego odwołanie z funkcji prezesa PKO BP? Sonda PB.

Zapytaliśmy analityków specjalizujących się w branży bankowej o opinie na temat Jerzego Pruskiego, odwołanego dzisiaj prezesa PKO BP. Nic nie zepsuł, ale i nic nie naprawił – słyszeliśmy najczęściej.

Maciej Szczęsny, analityk Nomura Securities:

Nie jestem zdziwiony decyzją rady nadzorczej PKO BP o odwołaniu prezesa Pruskiego, biorąc pod uwagę zamieszanie, jakie powstało wokół propozycji dywidendy i podniesienia kapitału. Pierwotna propozycja zarządu (2,88 zł dywidendy na akcję w połączeniu z emisją do 650 mln akcji) była słusznie krytykowana przez akcjonariuszy mniejszościowych, więc nie sądzę, aby rynek negatywnie zareagował na odejście prezesa. Wybór następcy będzie kluczowy dla kursu spółki. Myślę, ze PKO BP zasługuje na menedżera z klarowną strategią rozwoju i ambicjami wykraczającymi poza ochronę podstawowych rynków działalności banku. Mam również nadzieję, że proces wyboru nowego prezesa nie będzie się nadmiernie przedłużał.

Tomasz Bursa, analityk Ipopema Securities:

Początkowo Prezes Pruski był postrzegany jako szef PKO BP na krótki okres, a jego zadaniem było przeprowadzenie banku przez rynkowe zawirowania związane z kryzysem finansowym. Jak widać, misji nie dokończył. Biznesowo PKO BP radziło sobie jednak całkiem dobrze, pomijając działalność na Ukrainie. Nie można jednak winić prezesa banku za sytuację gospodarczą za naszą wschodnią granicą. Przez pryzmat polskiego biznesu PKO BP zanotowało najmniejszy spadek wyników w całym sektorze bankowym, co niewątpliwie jest sukcesem. Do czasu kontrowersji związanych z dywidendą prezes Pruski był  pozytywnie odbierany przez rynek, dobrze wykonując rolę prezesa banku.

Marta Czajkowska, analityk KBC Securities:

Po ostatnich zawirowaniach z dywidendą i emisją nowych akcji prezes Jerzy Pruski stracił w oczach inwestorów. Ogólnie jednak niczym się nie wyróżniał w trakcie swojej kadencji. Wydaje się, że PKO BP jest po prostu dobrze zarządzane przez średni szczebel kierownictwa.

Więcej opinii i scenariuszy dla PKO BP w środowym wydaniu „PB”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Rynek o odwołaniu szefa PKO BP