Czytasz dzięki

Rynek pracy w hibernacji

opublikowano: 08-10-2020, 22:00

Po raz pierwszy od wybuchu pandemii Eurostat rzucił światło na gwałtowne zmiany, jakie zaszły na rynku pracy podczas zamrażania gospodarki w II kwartale.

Koronawirusowy kryzys wraz z gospodarczymi ograniczeniami miał fundamentalne znaczenie dla rynku pracy, jednak ze względu na liczne instrumenty osłonowe wdrożone przez państwa, takie jak polska tarcza antykryzysowa, symptomów wielu zmian nie dało się odnaleźć w tradycyjnych comiesięcznych statystykach bezrobocia. Czwartkowa publikacja Eurostatu o rynku pracy w krajach członkowskich Unii Europejskiej rzuca nieco światłana zjawiska zachodzące podczas kryzysu, najgłębszego po II wojnie światowej.

Wicepremier Jarosław Gowin, od środy odpowiedzialny m.in. za rynek
pracy, będzie musiał zaproponować rozwiązania aktywizujące bezrobotnych po
wygaśnięciu tarcz antykryzysowych.
Zobacz więcej

TRUDNA FUCHA:

Wicepremier Jarosław Gowin, od środy odpowiedzialny m.in. za rynek pracy, będzie musiał zaproponować rozwiązania aktywizujące bezrobotnych po wygaśnięciu tarcz antykryzysowych. Forum

W II kwartale zatrudnionych było 187,3 mln Europejczyków, co oznacza, że stopa zatrudnienia wynosiła 72 proc., a więc była o ok. 1 pkt proc. niższa niż kwartał wcześniej. Jest to najgwałtowniejszy kwartalny spadek tego wskaźnika od czasu, gdy zaczął być obliczany, a więc od 2000 r. 13,1 mln osób było na bezrobociu, co stanowi 6,5-procentową stopę — o 0,2 pkt proc. wyższą niż w okresie styczeń— marzec. Co ciekawe, w II kwartale zastój na unijnym rynku pracy — mierzony liczbą obywateli, którzy pracują mniej, niż by chcieli — wyniósł 29,6 mln, czyli 14 proc. ludności w wieku produkcyjnym (20-64 lata). Liczebność tej kategorii wzrosła o 1,2 proc. względem I kwartału. Ostatni raz tak gwałtowny skok obserwowany był w 2008 r., podczas kryzysu po upadku Lehman Brothers.

Podczas najtrudniejszego kwartału w tym roku zastój na rynku pracy spadł tylko na Łotwie — o 0,6 pkt proc. Największy wzrost odnotowano w Irlandii (o 3,4 pkt proc.) oraz we Włoszech i w Austrii (po 2,6 pkt proc.). Z kolei stopa zatrudnienia spadała wszędzie poza Luksemburgiem (wzrost o 0,6 pkt proc.), najsilniej w Estonii (o 3,3 pkt proc.), Słowenii (o 2,2 pkt proc.) i Hiszpanii (o 2,1 pkt proc.). W Polsce ruchy na rynku pracy były relatywnie małe — zatrudnienie spadło o 0,4 pkt proc., natomiast zastój na rynku pracy wzrósł o 0,3 pkt proc., co stawia nasz kraj na czwartym miejscu w UE, za Łotwą i najzamożniejszymi krajami Unii — Niemcami i Francją.

Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
×
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Koronawirus najmocniej wpłynął na odsetek osób tymczasowo nieobecnych w pracy. W II kwartale było ich aż 40,9 mln, a więc o 18,6 mln więcej niż w stosunkowo normalnym I kwartale. Mniej więcej połowa tych osób, bo ok. 20 mln, przebywała na tymczasowym zwolnieniu, co oznaczało, że pensje płaciło im państwo w zamian za zobowiązanie się pracodawców do utrzymania etatów. Innym wskaźnikiem, który ilustruje skalę gospodarczego tąpnięcia przez pryzmat rynku pracy, jest liczba przepracowanych godzin. Widać tu nie tylko gwałtowny spadek, ale też różnice między kobietami a mężczyznami.

O ile COVID-19 wyraźnie mocniej uderza w mężczyzn (ofiar, w tym śmiertelnych, jest znacznie więcej niż wśród kobiet), o tyle konsekwencje ekonomiczne pandemii silniej obciążają kobiety. W II kwartale indeksowany wskaźnik, w którym bazą jest liczba przepracowanych godzin w 2006 r., spadł ze 102 pkt do 86 — przy czym ze 103 do 90 dla kobiet i z 93 do 83 dla mężczyzn. Najwięcej godzin pracy ubyło w Hiszpanii — aż 25,9 proc. Na kolejnych miejscach uplasowały się inne kraje grupy PIIGS: Portugalia, Grecja, Irlandia i Włochy. W Polsce liczba godzin pracy, według metodologii Eurostatu, spadła o 4,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane