Czytasz dzięki

Rynek pracy w kryzysie [PODCAST]

opublikowano: 11-08-2020, 10:00

Stopniowe odmrażanie gospodarki i zniesienie większości obostrzeń związanych pandemią COVID-19 spowodowały, że już nieco mniej obawiamy utraty zatrudnienia, nadal jednak niepewność jest spora. Największe obawy o swoje miejsca pracy mieliśmy na początku marca, wraz z wybuchem pandemii. Teraz jest nieco lepiej. Kto najbardziej boi się utraty zatrudnienia? Ilu pracowników aktywnie szuka teraz nowego pracodawcy? I ile czasu zajmuje im jego znalezienie? Co nas najbardziej motywuje do zmiany? Czy chodzi tylko o pieniądze?

- W ostatnim czasie mieliśmy na rynku pracy taką sytuację, w której obawy o utratę zatrudnienia były raczej niewielkie i wszelkie sygnały z rynku pracy wskazywały, że nie ma się czego bać i nawet jeśli ta utrata zatrudnienia nastąpi, to wciąż są dostępne oferty. I faktycznie COVID-19 zmienił tę sytuację radykalnie. Nie mieliśmy nigdy w historii badań, które prowadzimy na polskim rynku pracy, sytuacji, w której te obawy byłyby aż tak ogromne - mówi Mateusz Żydek, rzecznik prasowy Randstad Polska

Obecnie sytuacja na rynku pracy powoli się normuje, ale odsetek osób obawiających się utraty zatrudnienia, pomimo że spadł, to nadal utrzymuje się na dość wysokim poziomie. 

- 16 proc. respondentów mówi, że ma ogromne obawy o swoje miejsce pracy, o aktualne zatrudnienie, 22 proc. respondentów mówi o obawach umiarkowanych, to znaczy nie ma przesłanek, żeby mieli w najbliższym czasie stracić pracę, ale po prostu się tego boją - dodaje Mateusz Żydek.

Wszystkie rozmowy znajdziecie na stronie PB.pl/antykryzysowy i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Smolińska

Polecane