Rynek przestraszył się groźby wyborów

Bartosz Krzyżaniak
14-02-2006, 00:00

Inwestorzy zostali wyrwani z krótkiego zimowego snu, jaki zafundowali sobie po podpisaniu paktu stabilizacyjnego.

Tym razem polityka okazała się bardzo ważna dla ostatnio uodpornionych na nią rynków finansowych. Złoty, obligacje i giełda zaczęły tracić zaraz po godzinie 15.15, kiedy Polska Agencja Prasowa podała, że prezydent Lech Kaczyński jest bliski podjęcia decyzji o rozwiązaniu parlamentu. Spadki były znaczne.

Wyrwani z letargu

— Rynek się przestraszył. Ta informacja zmroziła go, bo czujność inwestorów była w ostatnim czasie uśpiona podpisaniem paktu stabilizacyjnego. Nikt nie spodziewał zmiany scenariusza — twierdzi Katarzyna Zajdel-Kurowska, główna ekonomistka Banku Handlowego.

Tomasz Zdyb, analityk Pekao, mówi, że w ciągu zaledwie godziny złoty stracił około 3 gr względem euro, a rentowności obligacji wzrosły o 5-10 pkt bazowych.

— Co ciekawe, w ślad za złotym zaczął tracić forint i korona — zauważa analityk Pekao.

Na giełdzie nie było lepiej. WIG20 w pół godziny stracił 1 proc.

— Od pewnego czasu na scenie politycznej było spokojnie, tymczasem wczoraj znów ktoś musiał namieszać, co od razu odbiło się na notowaniach — ocenia Marcin Mróz, ekonomista banku Societe Generale.

Zaskoczeni byli także politycy. Zwłaszcza ci, którzy mieli wraz z PiS stabilizować sytuację polityczną. Roman Giertych, lider LPR, powiedział, że nie wierzy, by prezydent zdecydował się na ten krok. Jego zdaniem, złamałby konstytucję. Według Andrzeja Leppera, szefa Samoobrony, jeśli tak się stanie, całą winą za przedterminowe wybory obarczony będzie PiS.

— Jeśli potwierdzą się te informacje, będzie to oznaczać, że PiS od początku prowadził cyniczną grę — uznał lider Samoobrony.

Według Bronisława Komorowskiego z PO, rozpisanie wyborów byłoby rekordem świata nielojalności PiS wobec Samoobrony i LPR.

— Byłoby to poddanie się pokusie ucieczki od odpowiedzialności — uznał Bronisław Komorowski.

Nowy atak populizmu

Do momentu zamykania tego wydania „PB” nie znaliśmy jeszcze — podobnie jak rynek — decyzji prezydenta w sprawie przedterminowych wyborów. Miał o tym powiedzieć w orędziu zaplanowanym na 20.00.

Jeśli Lech Kaczyński zdecydowałby się na ten krok, bylibyśmy świadkami dalszych wyprzedaży.

— I to dużych, które dotknęłyby wszystkie rynki. Jednak kryzysu się nie obawiam — dodaje ekonomistka Banku Handlowego.

Jej zdaniem, w dłuższej perspektywie przedterminowe wybory mogą odświeżyć atmosferę na scenie politycznej. Mogłyby też spowodować, że do parlamentu dostanie się mniej ugrupowań.

— Jednak w krótkim terminie wielu inwestorów zmniejszy zaangażowanie w nasze aktywa — uważa Katarzyna Zajdel-Kurowska.

W opinii Marcina Mroza, tym razem nie udałoby się nam uniknąć nerwowości na rynkach i w konsekwencji spadków.

— Mielibyśmy do czynienia z dużą zmiennością notowań i osłabieniem rynków. Spodziewam się bowiem, że przy zbliżonych wynikach sondażowych dwóch największych partii kampania wyborcza byłaby bardzo ostra i niepozbawiona populistycznych haseł, które mogłyby przestraszyć inwestorów. Złoty mógłby osłabnąć do 4 zł względem euro — uważa Marcin Mróz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek przestraszył się groźby wyborów