Rynek ropy liczy na wzrosty przed posiedzeniem OPEC

XTB DM
opublikowano: 09-03-2009, 08:55

Relatywna poprawa sytuacji na rynku surowcowym udzieliła się w ostatnim czasie również ropie naftowej. Jeszcze 18  lutego notowania tego surowca zaliczyły tegoroczne minimum na poziomie 39,27 USD w przypadku gatunku Brent, jednak w końcówce minionego miesiąca ropa już zyskiwała na wartości.

Ten tydzień notowania zaczynają od wzrostu powyżej 45 USD za baryłkę i najbliższy opór to poziom 46,55 USD. Rynek jednak liczy na więcej. Wobec zbliżającego się posiedzenia OPEC (15 marca), rynek spekuluje o większym odbiciu. Oczekuje się, iż limity produkcji zostaną obniżone przez OPEC o 0,5-1 mln baryłek. To co prawda starczy najwyżej na tegoroczny, drugi z rzędu spadek globalnego popytu, szacowany przez Międzynarodową Agencję Energetyczną na 1 mln baryłek, jednak OPEC ciął już limity w drugiej połowie minionego roku – ostatnio aż o 2,2 mln baryłek w grudniu.

Zbyt duże cięcia mogą utrudnić ożywienie w globalnej gospodarce, stąd niektóre kraje członkowskie OPEC (jak Arabia Saudyjska czy Kuwejt, które zarabiają nawet przy obecnych cenach) mogą być w tej materii ostrożne. Gdyby rzeczywiście na rynku miał nastąpić większy wzrost cen, to po pokonaniu 46,55 czekają nas opory na poziomach 49,50 i 52,25. Pamiętać jednak należy, iż dla rynku równie istotne będą kluczowe poziomy dla gatunku WTI.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB DM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Rynek ropy liczy na wzrosty przed posiedzeniem OPEC