Rynek ropy przestaje straszyć inwestorów

Marek Wierciszewski
opublikowano: 09-03-2011, 00:00

Sytuację na rynku surowcowym uspokoiły nieco informacje kuwejckiego ministra ds. ropy, który powiedział, że OPEC rozważa zwołanie specjalnego posiedzenia kartelu, by rozważyć wzrost wydobycia. Presję na rynek wciąż jednak wywierały raporty Goldman Sachs oraz Bank of America, w których banki podniosły prognozowane ceny surowca.

Europejskie rynki akcji ze spokojem przyjęły wypowiedzi Axela Webera, szefa Bundesbanku, który stwierdził, że nie chce wpływać na zmianę oczekiwań rynkowych. Rynek wycenia obecnie podwyżkę stóp EBC o 75 pkt bazowych do końca roku. W słabych nastrojach z przedłużonego weekendu wrócili inwestorzy z Aten. Główny indeks rynku ASE20 spadł o 4,3 proc., bo w poniedziałek agencja Moody’s ostro ścięła ocenę wiarygodności rządu greckiego. Ponad 4 proc. traciły banki National Bank of Greece oraz EFG Eurobank, którym szkodziły rekordowe rentowności papierów rządowych.

O blisko 1 proc. w pierwszej części handlu za oceanem taniały papiery McDonald’s. Spółka podała, że sprzedaż w USA wzrosła o 2,7 proc. Analitycy oczekiwali wzrostu o 4 proc. O pół proc. drożały natomiast akcje Nvidia Corp. Rekomendację dla producenta procesorów graficznych z "niedoważaj" do neutralnej podniósł bank JPMorgan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy