Czytasz dzięki

Rynek się skurczy przez koronawirusa

opublikowano: 24-03-2020, 22:00

To, jak bardzo koronawirus dotknie ubezpieczycieli, będzie zależało od tego, czy wejdą w życie pomysły Rzecznika Finansowego. Zagrożeni są również pośrednicy.

63,8 mld zł, czyli o 3 proc. więcej niż rok wcześniej — tyle składek zebrali łącznie ubezpieczyciele życiowi i majątkowi w 2019 r., wynika z raportu opublikowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Wynik techniczny (różnica między przychodami ze składek a wypłaconymi odszkodowaniami i świadczeniami oraz kosztami akwizycji i administracyjnymi) wyniósł 6,2 mld zł, a zysk netto 7,2 mld zł i wzrósł o 8 proc. r/r. Trwający rok będzie trudny dla ubezpieczycieli ze względu na negatywne skutki pandemii koronawirusa. To, jak bardzo odbije się ona na wynikach, będzie zależeć od tego, czy wejdą w życie propozycje Rzecznika Finansowego (RF) — m.in. odroczenie składki ubezpieczeniowej o trzy miesiące czy wycofanie samochodu z ruchu i maksymalne obniżenie obowiązkowej polisy komunikacyjnej.

— Pomysły Rzecznika Finansowego będą miały katastrofalne skutki dla branży. W pierwszej kolejności odczuje je 250 tys. pośredników ubezpieczeniowych [osób wykonujących czynności agencyjne — red.], z czego ok. 50 tys. bezwzględnie wypadnie z rynku, a przychody prowizyjne agencji skurczą się o 60-80 proc. w zależności od skali działalności. Przetrwają ci najwięksi, m.in. Unilink, lecz będą mocno poobijani — mówi Marcin Broda, analityk Ogmy, wydawcy „Dziennika Ubezpieczeniowego”.

Pakiet ulg rzecznika obejmuje klientów detalicznych oraz MŚP i w dużej mierze odnosi się do polis komunikacyjnych, czyli de facto klientów obsługiwanych przez agentów ubezpieczeniowych i najgrubszej gałęzi biznesowej ubezpieczycieli, tłumaczy Marcin Broda. Problemy będą mieli też ubezpieczyciele. Według analityka firmy zbiorą mniej składek niż w zeszłym roku zarówno z gałęzi życiowej, jak i majątkowej, w szczególności z powodu tarapatów finansowych przedsiębiorców.

3650b480-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Ubezpieczeniowe wieści
Newsletter, który dostarczy informacji na temat tego, co dzieje się w branży ubezpieczeń.
ZAPISZ MNIE
Ubezpieczeniowe wieści
autor: Karolina Wysota
Wysyłany co dwa tygodnie
Karolina Wysota
Newsletter, który dostarczy informacji na temat tego, co dzieje się w branży ubezpieczeń.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Jeśli z ruchu wycofamy między 2 a 3 mln aut, to ubezpieczyciele istotnie odczują spadek przypisu składki, ale odszkodowania i tak będą musieli płacić. Skąd wezmą wówczas pieniądze? Będą zmuszeni sprzedać obligacje skarbu państwa, w których głównie lokują kapitał — twierdzi Marcin Broda.

Jego zdaniem duże zakłady ubezpieczeniowe utrzymają się na powierzchni pomimo kryzysu, a mniejsze — niewykluczone, że będą potrzebowały finansowego wsparcia od spółek matek. Nie każda może być jednak skora do pomocy. Tutaj kluczowy będzie kraj pochodzenia kapitału i ślad, jaki zostawi koronawirus na poszczególnych gospodarkach.

— Włoskie Generali może chcieć sprzedać polskie aktywa, podobnie jak brytyjska Aviva — od jakiegoś czasu mówi się o tym, że perła w koronie ubezpieczyciela z Wysp może zmienić właściciela. Nie zdziwi mnie też, jeśli austriacka Uniqa ostatecznie nie przejmie od francuskiej AXA polskich spółek. Najstabilniejsza jest pozycja firm z kapitałem austriackim i niemieckim — Uniqa, Grupa VIG [w Polsce obecna pod markami: Compensa, InterRisk, Viena Life, Wiener — red.], Allianz i ERGO Hestia raczej są bezpieczne, bo ich właściciele nie powinni robić gwałtownych ruchów — analizuje analityk.

Dodaje, że na zyski zagranicznych udziałowców polskich spółek negatywnie wpłyną różnice kursowe, a dokładnie słabnący złoty.

21,3 mld zł - tyle składek zebrali ubezpieczyciele życiowi w 2019 r. (spadek o 2 proc. r/r)…

18,6 mld zł … a tyle wypłacili świadczeń i odszkodowań (spadek o 14 proc. r/r).

42,6 mld zł - tyle składek zebrali ubezpieczyciele majątkowi w 2019 r. (wzrost o 5 proc. r/r)…

22,3 mld zł … a tyle wypłacili świadczeń i odszkodowań (wzrost o 10 proc. r/r).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy