Rynek szybko rozkwita

Rynek magazynowy zakończył pierwszy kwartał 2015 r. wynikiem o 25 proc. lepszym niż w pierwszym kwartale 2014 r. — wynika z raportu spółki doradczej Axi Immo.

W budowie jest 600 tys. mkw. magazynów. W trzech pierwszych miesiącach 2015 r. stan pustostanów spadł poniżej 6 proc., a popyt przekroczył 625 tys. mkw., z czego ponad 390 tys. mkw. stanowiły nowe umowy najmu. Według analityków z Axi Immo, głównym powodem magazynowej hossy jest wzrost produkcji, eksportu i konsumpcji wewnętrznej. Największym zainteresowaniem najemców w pierwszym kwartale cieszyła się centralna Polska, gdzie popyt wyniósł 152 tys. mkw. Wiele transakcji zawarto w okolicach Warszawy (120 tys. mkw.) i na Górnym Śląsku (95 tys. mkw.). Najwięcej nowych umów najmu podpisano w Poznaniu (74 tys. mkw.). Od początku roku do użytku oddano 278 tys. mkw. magazynów. Podaż wynosi w sumie 9,1 mln mkw. Po pierwszym kwartale najwięcej powierzchni w budowie, w tym spekulacyjnej, jest w rejonie Wrocławia (101 tys. mkw.). Deweloperzy zwiększyli też aktywność na mniejszych rynkach: w Szczecinie, Lublinie i Rzeszowie buduje się prawie 100 tys. mkw. Czynsze nieznacznie spadły na Górnym Śląsku i w Poznaniu. W najbliższych miesiącach spodziewane są minimalne obniżki we Wrocławiu i Warszawie. W raporcie Axi Immo czytamy, że wyniki za pierwszy kwartał pozwalają na optymistyczne prognozy na następne miesiące. Inwestycje są realizowane we wszystkich głównych lokalizacjach magazynowych w kraju. Większość projektów ma zapewnionego przynajmniej jednego najemcę, ale znaczna część jest budowana spekulacyjnie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Rynek szybko rozkwita