Rynek usług z perspektywami na przyszłość

Komentarz, red. Anna Gołasa
22-05-2015, 00:00

Dane opublikowane przez Polski Związek Faktorów (PZF) świadczą o coraz większej popularności usług faktoringowych w naszym kraju.

Na koniec I kwartału 2015 r. obroty instytucji zrzeszonych w PZF po raz kolejny wzrosły i osiągnęły rekordową wartość 30,17 mld zł (24,17 mld zł rok wcześniej, co oznacza wzrost o 24,79 proc.). Według danych Factors Chain International, w 2014 r. rynek faktoringu na świecie uzyskał 2 bln 311 mld EUR obrotów (wzrost o 3,6 proc. w stosunku do poprzedniego roku). Największy i najszybciej rosnący jest europejski rynek faktoringu, wart 1 bln 487 mld EUR.

Najmocniejszą pozycję zajmują na nim Wielka Brytania, Francja, Włochy i Niemcy. Najszybszy wzrost odnotowują zaś Litwa (o 101 proc. — do 5,55 mld EUR), Turcja (o 29 proc., do 41,23 mld), Szwajcaria (o 24 proc. proc., do 3,83 mld) i Wielka Brytania (o 22 proc., do 376,1 mld EUR). Polska wypada całkiem dobrze. Rynek faktoringowy jest u nas wart 33,5 mld EUR. A ponieważ branża dotychczas dobrze obrazowała kierunki rozwoju sytuacji gospodarczej w Polsce, to oznacza, że możemy się spodziewać wzrostu aktywności gospodarczej. Przedsiębiorcom zależy na rozwoju, utrzymaniu płynności finansowej,a usługa finansowania handlu i zarządzania należnościami temu sprzyja. [AGO] © Ⓟ

TOMASZ MAZURKIEWICZ, prezes ING Commercial Finance Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Komentarz, red. Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Rynek usług z perspektywami na przyszłość