Rynek walutowy zamiera

Piotr Burza
29-12-1999, 00:00

Rynek walutowy zamiera

Wczoraj nasza waluta ustabilizowała się. Ostatnie dni tego roku i spadająca liczba uczestników na rynku spowodowała, że obroty na naszym forexie były niewielkie. Eksperci prognozowali rano, że złoty w czasie trwania sesji będzie utrzymywał się na poziomie zbliżonym do otwarcia. Do stabilizacji kursu naszej waluty przyczynił się również brak inwestorów zagranicznych na rynku.

WCZORAJ złoty otworzył się na poziomie 2,51/2,36 proc. powyżej parytetu. Za dolara płacono 4,1220/60 zł, a za euro 4,1719/02 zł.

Napływ na rynek międzybankowy 5,968 mld zł netto spowodował znaczne zmiany oprocentowania jednodniowego pieniądza. Depozyty O/N otworzyły się na poziomie 12,00/16,00 proc., a T/N na poziomie 12,00/16,50 proc. Eksperci rano nie spodziewali się, że NBP zdecyduje się przed końcem roku na przeprowadzenie operacji otwartego rynku. Bank centralny przeprowadził jednak drenaż rynku z pieniądza oferując jednodniowe bony NBP o wartości 8 mld zł.

MINISTERSTWO Finansów poinformowało wczoraj, że na aukcji 5 stycznia zaoferuje 2-letnie obligacje zerokuponowe oraz 5-letnie obligacje o 8,5-proc. oprocentowaniu. W związku z prognozowanym przez wielu ekspertów powrotem zagranicznych inwestorów na nasz rynek papierów wartościowych, walory te będą cieszyły się dużym popytem.

Na azjatyckim rynku walutowym dolar po nieznacznym wzroście wartości do poziomu 102,70 jenów, ponownie zaczął spadać. Gracze nie zareagowali na pozostawienie przez japoński bank centralny na rynku międzybankowym rekordowej sumy 9,1 bilionów jenów netto, powstrzymując się przed operacją otwartego rynku. Cena zielonego pod koniec trwania sesji ponownie spadła do 102,18 JPY.

W EUROPIE, przy braku interwencji ze strony BoJ i spodziewanej poprawie japońskiej ekonomii w przyszłym roku, jen zyskał ponownie na wartości i za dolara płacono już tylko 101,90 JPY. Lecz już po południu zielony odzyskał grunt i płacono za niego 102,25 jenów. Euro ustabilizowało się na poziomie zbliżonym do 1,01 USD. Przed końcem roku eksperci nie przewidywali znacznych zmian wartości nowej waluty europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynek walutowy zamiera